‘Suriye’deki kimyasal saldırıyı Erdoğan yaptırdı’


‘Suriye’deki kimyasal saldırıyı Erdoğan yaptırdı’!

kimyasaltayyip

Yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği Suriye’deki Doğu Guta saldırısında Erdoğan’ın rolü olduğu ve MİT’in El Nusra’ya kimyasal silah malzemesi sağladığı iddia edildi

Suriye’de Ağustos ayındaki (AS : 2013) kimyasal saldırının, Tayyip Erdoğan’ın
bilgisi içinde ve MİT tarafından “El Nusra”ya kimyasal silah malzemesi sağlanarak yaptırıldığı ileri sürüldü.

İddiaya göre, ABD saldırıyı Esad’ın değil, cihatçı teröristlerin yaptığını öğrendikten sonra Suriye’ye operasyondan vazgeçti.

Aylar süren araştırmaya dayanıyor

Yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği, 21 Ağustos 2013’te Suriye’nin Doğu Guta bölgesinde meydana gelen kimyasal saldırının Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dahilinde cihatçılara yaptırıldığı ileri sürüldü. ABD’nin de hemen sonrasında Suriye’ye askeri müdahaleyi gündeme getirdiği Sarin gazı saldırısının aslında Türkiye’nin desteklediği El Nusra Cephesi’nce yapıldığı ifade edildi.
İddiaya göre, MİT ve Jandarma da kimyasal silahın malzemelerini gizli yollarla
El Nusra’ya ulaştırdı.

Pulitzer Ödüllü Amerikalı gazeteci Seymour Hersh, bu iddiayı, saygınlığıyla bilinen “London Review of Books”ta yer alan haber-analizinde paylaştı. Amerikan istihbarat ve savunma yetkilileriyle yapılan görüşmeler ve uzun süren bir araştırmanın sonucunda yazıldığı belirtilen analizde şu ifadeler yer aldı:

“Erdoğan, Suriye’deki savaşın Beşar Esad tarafından kazanılmasının kendisi için yıkım (felaket) olacağının farkındaydı. 2012 baharından başlayarak savaşta ibrenin Esad’a dönmesiyle birlikte ne yapıp edip Amerikalıları işin için sokma arayışına girdi.

Bu amaçla, MİT ve Jandarma işbirliğiyle, Esad rejimine karşı mücadele veren
El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi
’ne gizli yollardan kimyasal silah yapımında kullanılan malzeme sağlandı.”

Analizin ABD’nin askeri saldırıdan vazgeçmesiyle ilgili olan bölümü de söz konusu iddiayla şöyle ilişkilendirildi:

“Amerikan yönetimi kimyasal silah kullanılması ‘kırmızı çizgi’sinin ihlal edildiğini bildirerek Suriye’ye karşı askeri harekât için düğmeye basmıştı. Ancak tüm dünya Amerikan bombardımanı eli kulağında diye düşünürken ABD Başkanı Barack Obama, Kongre’ye başvurma kararı alıp harekâtı ertelemiş, Rusya’nın arabulucuğuyla Esad rejimi kimyasal silah stokunu eritme sözü verince de iptal etmişti. Söz konusu harekâttan vazgeçilmesinin nedeni, Sarin gazı saldırısının Suriye rejimi tarafından değil,
cihatçı muhalif gruplardan El Nusra Cephesi tarafından yapıldığının anlaşılmasıydı. Çok daha önemlisi, El Nusra Cephesi’ne malzeme sağlayan da eğitim veren de Türkiye’ydi.”
(http://www.aydinlikgazete.com/mansetler/37500-suriyedeki-kimyasal-saldiriyi-erdogan-yaptirdi.html, 7.4.14, AYDINLIK)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.