Prof. HİLMİOĞLU : “BU YAPILAN CİNAYET”


Dostlar
,

Geçtiğimiz hafta Cumhuriyet Gazetesinin Ankara temsilcisi Utku Çakırözer,
Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde bir söyleşi yaptı..

Türkiye’nin anlık değişen yoğun gündeminde öne çekemedik..

Şimdi Ergenekon salıvermeleri (tahliyeleri) yaşanırken bu önemli söyleşiyi paylaşmanın tam da zamanı..

Özellikle sevgili arkadaşımız – dostumuz Fatih hoca için bu sitede epey yazı yazdık..
Bunu da ilgi ve bilginize sunarken, Fatih kardeşimize ve tüm hasta tutuklu – hükümlülere bir an önce şifa diliyoruz.

Bu söyleşisinde Fatih hocanın, kendisini Silivri zindanında ziyaret eden NOBEL ödülü de olan uluslararası ünlü bilim insanlarına, ufuklu – derinlikli bir aydın olarak söyledikleri daha bir dikkatle okunmalı..

Batı emperyalizmi geleneksel – onmaz hastalığı 2 yüzlülükten kurtulamıyor..
(Prof. Maurice Duverger; “The Study of Politics” te ne güzel özeleştiri verir..)
Çok yazık..

(yazının pdf formu için : BU_YAPILAN_CINAYET_Cumhuriyet_5.3.14)

Sevgi ve saygı ile.
11 Mart 2014, Ankara

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

==============================================

Prof. HİLMİOĞLU : “BU YAPILAN CİNAYET”

6_kez_rapor_aldim_saliverilmedim

 

 

 

 
►Son 11 yılda 2 bin insanın cezaevlerinde öldüğünü belirten Hilmioğlu, “Bu aslında taammüden cinayettir.” diyor. Adli Tıp Raporu olan bütün hasta tutukluların otomatik olarak tahliye edilmesi gerektiğini söyleyen Hilmioğlu, “Bu yargılamalarda gördük ki mahkemeler, hâkimler vicdani kanaatlerini hep kötü kullanabilmekte. Hiç hasta tutuklular lehinde kullanmamakta.” dedi.

Doktorlar sayınca 5-6 farklı sağlık sorunum, rahatsızlığım olduğunu söylüyorlar. Ama bütün bu rahatsızlıkların esas kaynağı adaletsizliktir. Cezaevine girmeden ‘Türkiye’nin sorunlarını say’ deseler, 1’den 10’a kadar ‘eğitim’ derdim. Ama şimdi birden ona kadar ‘adalet’ diyorum. Bu ülkede insanca yaşayabilmenin temeli adalet. Tutuklandığımda 55 yaşındaydım. Türkiye’de ortalama insan ömrü 70’tir. Yani hayatımın kalan 15 yılının 5’ini yediler. Hayatımın üçte birini elimden aldılar. (Fotoğraflar: NECATİ SAVAŞ)

Giderek kötüleşen sağlık durumu nedeniyle Anayasa Mahkemesi kararıyla tahliye edilen
Ergenekon tutuklusu eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Fatih Hilmioğluyaklaşık 10 gündür Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi’nde tedavi görüyor. Hilmioğlu ile hastanenin 6. katındaki odasında, doktorların muayenesi ile her gün yapmak zorunda olduğu fizik tedavi programı arasında görüşme fırsatı yakaladık.

Tedavi dışındaki zamanlarını gazete ve kitap okuyarak geçiren Hilmioğlu’nun en duyarlı olduğu konu, içerideki hasta tutuklu ve hükümlüler. 5 yıla yaklaşan tutukluluk deneyiminden yola çıkarak bazı saptama ve önerilerde bulunuyor:

‘2 bin kişi cezaevlerinde öldü…’

Cezaevlerindeki hasta tutuklulara yapılan muamele aslında taammüden cinayettir.
Bakın son 11 yılda 2 bin küsur kişi cezaevlerinde ölmüş. Bu mesele artık Türkiye’nin önemli bir sağlık sorunu haline gelmiş. Meselenin bu kadar kronikleşmesinin iki boyutu var:

1. Üniversite hastanelerinin raporları Adli Tıp Kurumu tarafından dikkate alınmıyor.
Ben üç kez heyet raporu götürdüm. Daha Ağustos 2009’daki ilk raporda
Tutukluluğun devamı halinde kesin tehlike teşkil eder.” diyordu.

Adli Tıp 3. İhtisas Dairesi’nin bu rapora karşı yazdığı rapor, “Görüntüleme bulguları ileri evre karaciğer hastalığını düşündürtmekte” demesine karşın, “Cezaevine gitsin” sonucuyla bitiyordu. Aynı yıl ikinci raporu, 2011’de üçüncü raporu aldık Cerrahpaşa’dan. Sonuç değişmedi. Bir devlet, kendi üniversitesinin hastanesinin kurul raporuna nasıl güvenmez?

2. Bu denli yanlı olan Adli Tıp Kurumu’nun bile “cezaevinde kalamaz” dediği isimler var.
O vahim raporlara karşın mahkemeler o hastaları tahliye etmiyor.

Kuşkudan ‘hasta’ yararlanmalı

Yapılması gereken şu: Öncelikle Adli Tıp raporu olan her tutuklu otomatik tahliye edilmeli.
Hatta Adli Tıp Kurumu raporundaki heyette tek hekim bile “Bu kişi içeride duramaz” dese, o görüş tutuklu hastanın lehine kullanılmalıdır.  Kuşkudan hasta tutuklu yararlanmalıdır. Ayrıca üniversite hastanelerinden alınan raporlar da yine otomatik tahliye getirmelidir.

Hâkimin vicdani kanaati ‘sıfırlanmalı’

Mahkemenin yeni bir değerlendirme yaparak farklı kanaatte bulunma yetkisi olmamalı.
Hâkimlerin vicdani kanaat kullanma yetkisi olabildiğince sınırlanmalı. Hatta sıfırlanmalı.
Hâkimler kararlarını yalnızca ve yalnızca yazılı hukuk kuralları çerçevesinde vermeli.
Belki garip gelebilir ama bu yargılamalarda gördük ki mahkemeler, hâkimler vicdani kanaatlerini hep kötü kullanabilmekte. Hiç hasta tutuklular lehinde kullanmamakta.

 ‘Hastaysa Hizbullahçı da çıkmalı’

Adli Tıp rapor veriyor. Mahkeme “Tamam da bu adam tehlikeli” diyor. Bu ne demek ya?
İşte orada vicdani kanaat kullanamazsın kardeşim. PKK olsun, Hizbullah olsun, ocu olsun bucu olsun, kim olursa olsun. “İçeri düşen de insandır.” diye bakacaksın. Suçu ya da hakkındaki iddia ne olursa olsun cezaevine giren adamın yaşam hakkı devletin güvencesi altında olmak zorundadır.

‘Hekimler korkuyor’

Beş yıl içinde sanırım 5 ya da 6 farklı sağlık kurumuna gitmek durumunda kaldım. Adli Tıp da dahil oralarda gördüğüm manzara şu: Meslektaşlarım korku içinde. Sindirilmişler. Mesleklerini özgürce icra edemiyorlar. Adını vermeyeceğim bir hastanede doktordan konsültasyon için sevk istedim. “Hocam beni sürerler. 2 çocuğum var, ne yaparım?” diye dert yandı ve reddetti. Söylemelerine de gerek yok; gözlerinden, mimiklerinden bu korku okunuyor. Bunun başlangıcı Prof. Mehmet Haberal ile ilgili rapor düzenleyen İstanbul Kardiyoloji Enstitüsü profesörlerinin tutuklanması olayıdır. O bir kırılma noktasıydı. Ondan sonra kimi hekimler sürülmekten veya açığa alınmaktan korkar hale geldiler.

Gazeteciler davalar boyunca meslektaşlarına sahip çıktı.

Ancak sağlık durumum nedeniyle kamuoyunun gösterdiği genel duyarlık dışında,
ben içinden çıktığım iki büyük camiadan yeterli desteği görmediğime inanıyorum.
Birincisi tıp camiası. İkincisi akademisyenler.

‘Niyet olsa bir Dakikada bırakırlar’

Profesör Hilmioğlu’yla görüşmemizde, hükümet-cemaat kavgası ve bu çerçevede Başbakan ve kurmaylarının Balyoz ve Ergenekon davalarına yönelik “kumpas kuruldu” açıklamalarını ve o davalarda yargılanan kişilerin nasıl özgürlüklerine kavuşabileceğini de konuştuk:

Ergenekon ve Balyoz konusunda hükümet başından beri politik davranıyor. Niyet olsa bir dakikada çıkarırlardı bizi. Hâlâ da içeridekileri çıkarabilirler. Madem davaların kumpas olduğuna inanıyorlar, çözümü çok basit. Bir cümlelik kanun değişikliği yeter. Tutukluluk süresi 2 + 1 yıldır dersiniz, olur biter. Ya da özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasından sonraki tüm kararlarını geçersiz sayacak bir yasal düzenleme yapılabilirdi. Bu yalnızca Ergenekon’u değil Balyoz’u da çözer.

‘17 Aralık değiştirebilir’

17 Aralık soruşturması ve sonrasındaki kavga olmasa büyük olasılıkla bu davalarda hiçbir değişiklik olmayacaktı. Ergenekon’dakiler için Balyoz’daki süreç neyse aynen o yaşanacaktı. Hukuksuzluk değişmeyecekti. Ancak 17 Aralık (2013) sonrası dengelere bakınca şimdi ‘değişebilir’ diyorum. Tabii siyasal niyet önemli. Madem ortada kumpas var. Bu kumpas sonucu oluşan mahkemelerin verdiği kararlar meşruiyetini yitirmiş demektir. Ve doğal olarak bu kumpasa neden olan insanlarla ilgili bir hukuksal sürecin de başlaması toplumun her kesiminin doğal istemidir. Hukuk devleti olmanın da gereğidir. Ama hükümet ne içeridekileri çıkarıyor ne de kumpası yapanları
ortaya çıkarıyor. O zaman doğal olarak insanlar içtenlik sorgulaması yapıyor.

‘10 yıl süren darbe olur mu?’

Ergenekon iddianamesinin özü ‘askeri darbe teşebbüsü’ iddiasıdır. İddianame ve mütalaada 2003-4 arasında darbe teşebbüsü olduğu söylenmesine karşın bu davada 10 yıllık bir zaman süreci sorgulandı. 2009 yılındaki sorunlar bile dava konusu. Siz hiç 10 yıl süren ‘darbe teşebbüsü’ gördünüz mü? En çok 1 gün, 1 hafta hadi bilemedin 1 ay olur. İnsanın aklıyla alay ediyorlar.

‘Kolumuz kanadımız kırık’

Hilmioğlu ailesi beş yıl içinde çok büyük acılar yaşadı. Bunların en üzücüsü 2012 yılında
küçük oğulları Emir’i yitirmek oldu. Ne Fatih Hoca ne de eşi Nurhan Hilmioğlu bu kayıp üzerine konuşmak istiyor. Prof. Hilmioğlu yalnızca şu denlisini söylemekle yetiniyor:

Bizi asıl çökerten evladımızı yitirmek oldu.”

O varken, ‘Nasılsa bu günler geçecek’ diye teselli buluyorduk.  O’nu yitirince yaşam çok zor duruma geldi. Ailecek kolumuz, kanadımız kırık. Emir’in acısının tanımı olanaklı değil. Allah kimseye yaşatmasın. Aile olarak gerçekten çok zor günler yaşadık, yaşıyoruz. Ne yapacağız ki? Birbirimize destek olarak, acımızı da içimizde yaşatarak devam edeceğiz. Benim için özgürlük, eşimin ve yaşamda kalan öbür oğlumuz Arman’ın yanında olmak demek artık…

CEZAEVİNDEN BATI’YA ‘ATATÜRK’ FIRÇASI

Prof. Hilmioğlu’nun da aralarında bulunduğu Ergenekon, Balyoz ve KCK davalarından tutuklu bulunan akademisyenlerin özgürlüklerine kavuşması için Avrupa ve ABD’de kampanya başlatılmıştı. Bu çerçevede, Nobel ödüllü akademisyenlerin de aralarında bulunduğu Amerikalı ve Alman bilim insanları Hilmioğlu’nu Silivri’de ziyaret etmişti. Hilmioğlu o ziyarette Batı’ya verdiği mesajları da ilk kez açıkladı.
Silivri’de üç buçuk saat görüştüğümde hiç lafımı esirgemeden şunları söyledim:

*****

  •  Avrupa ve Amerikalıların temel sorunu, 50 yıldır Atatürkçü düşüncenin önemini anlayacak devlet adamı yetiştirmemiş olmaktır. 
  • ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCENİN YALNIZCA TÜRKİYE VEYA BÖLGEMİZDE DEĞİL TÜM DÜNYADA BARIŞ İÇİN EN ÖNEMLİ YOL OLDUĞUNU GÖREMEDİNİZ. 
  • Laikliğin bu dünyaya barış ve huzur getirecek en önemli öge olduğunu, bunun da Atatürk’ün devrimlerinin omurgası olduğunu göremediniz.
  • 10 YIL BOYUNCA DEMOKRASİ ADINA BU İKTİDARI DESTEKLEDİNİZ VE SONUNDA BİR DİKTATÖR YARATTINIZ. NE DENLİ ÖVÜNSENİZ AZDIR KENDİNİZLE!”

    *****

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/47357/Bu_yapilan_cinayet.html, 05 Mart 2014
UTKU ÇAKIRÖZER – Cumhuriyet

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir