Ankara Tabip Odası’ndan Hacettepe’de İşten Çıkarılan Emekçilere Destek Çağrısı

Ankara Tabip Odası’ndan
Hacettepe’de İşten Çıkarılan Emekçilere Destek Çağrısı

ATO_logosu

Değerli Meslektaşlarımız, 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bu kara kışın ortasında hepimizi rahatsız eden bir olay yaşanıyor. 15 yıldır hastaneye hizmet veren elliden çok taşeron sağlık işçisi işten çıkartıldı. 11 Kasım’dan beri bu işçiler sendikaları Dev Sağlık-İş’ le birlikte işlerine geri dönebilmek için mücadele veriyor.

Sağlık ekibinin bir parçası olan bu işçiler; insancıl koşullarda çalışma ve güvenceli iş istemiyle taşeron ihalesi öncesinde eylem yaptılar. Ardından hastane yönetimi işçilerle görüşmek, onların derdini anlamak yerine; hakkını arayan işçileri işten çıkarttı.
Bu süreçte bizleri de üzen bir olay, yönetimin gerçeği çarpıtan açıklamalar yapması oldu.

Hacettepe’de yaşanan bu olay; hakkını arayan insanların bu ülkede nasıl ötekileştirilmeye çalışıldığını, cezalandırıldığını ve otoriter yönetim anlayışının nasıl bulaşıcı olduğunu bir kere daha gösterdi.

Çoluk çocuk sahibi bu insanları, bu soğuk kışın ortasında açlıkla, işsizlikle
terbiye etmeye kalkışan tutumu kabul etmemiz mümkün değildir. Yıllardır onlarca şirkete bağlı olarak; özveriyle, ekmek parası için çalışan sağlık işçileri
Hacettepe Hastanesinin emekçileridir! Onların istediği;

·         Angarya çalışmalara son verilmesi

·         İnsanca çalışma koşulları ve insanca yaşayacak ücrettir
istedikleri ücret açlık sınırının altındadır).

Biz hekimler çok iyi biliyoruz ki;

Bugün taşeronun sağlık işçilerine sahip çıkmak, aynı zamanda kendi geleceğimize de sahip çıkmaktır. Bugün hakkını arayan taşeron işçilerini işten atan zihniyet,
fırsatını bulduğunda hekimlere de aynı şeyi yapacaktır.

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu olarak Hacettepe Rektörü ile sorunun çözülmesi için görüştük, ancak hala çözüme yönelik bir adım atılmadığını görüyoruz.

Hacettepe Hastanesi’nde sağlık hizmeti alan tüm insanların gözü önünde, bu soğukta; taşeron sağlık işçileri işlerine geri dönebilmek için bir aydan fazla süredir bekliyorlar.

  • Bu insanlar köle, bu ülke de köle pazarı değildir!

İşten çıkartılan sağlık işçileri için bizim desteğimiz, onların yanında olmamız
çok önem taşımaktadır.

16 Aralık Pazartesi Saat 12.00’de İbn-i Sina Hastanesi önünden Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi’ne hekimler ve sağlık çalışanları olarak birlikte yürüyeceğiz. Saat 12.30’da Hacettepe Atatürk Heykeli önünde taşeron sağlık çalışanları ile birlikte bir basın açıklaması gerçekleştireceğiz.

Pazartesi hep birlikte vereceğimiz fotoğraf; taşeron sağlık işçilerinin yalnız olmadığını, bu ülkenin köle pazarı olmadığını yöneticilere gösterecektir.

Ankara Tabip Odası
Yönetim Kurulu
14.11.13

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir