Asrın felaket projesi: MARMARAY!


Dostlar,

29 Ekim 2013’te AKP hükümeti gene siysal gösteriye hazırlanıyor..
MARMARAY‘ın bir bölümünü açabilirler..

Oysa aşağıdaki yazı tüyler ürpertici uyarılar içeriyor.

Hemen hemen tüm kadrolara yaraşırlık (liyakat, merit) aranmadan mürit terbiyeli imamları yerleştirdiler. Oysa MARMARAY gibi yüksek teknoloji gerektiren tasarımlar ancak ve ancak akıl ve bilimle gerçekleştirilebilir.

Nitekim hızlı tren faciası bu nedenlerle yaşandı.
Bölünmüiş yollar çöküyor ve yapım hataları yüzünden çok sayıda kazaya neden oluyor..

AKP apaçık sabıkalı bu konularda.. Bu bakımdan halkın güveni yok..
Bilim çevrelerinin de..

Bir hekim olarak biz de uyarmış olalım :

 • Şakası yok, Boğazın altındaki tüp geçite deprem, tabanın sıvlaşması,
  tüplerde kaçak.. vb. nedenlerle deniz suyu sızması, olağanüstü yüksek basınç nedeniyle saniyeler içinde tüm sistemi (76,5 km!) deniz suyunun basması, hiçbir kurtulma şansı olmamak üzere sistemdeki onbinlerce insanın çok yüksek basınçlı su dalgasının çarpmasıyla şok (patlama, blast) etkisiyle, boğulmaya bile süre (gerek!) kalmadan parçalanarak anında feci biçimde ölümüne
  yol açabilir ve uyarıldığı gibi MİLENYUMUN FACİASI olabilir!
  Cesetler tanınamaz, dağılır.. İstanbul’un altyapısı tahrip olur, toprak kaymaları ve çökmeleri olabilir, yeryüzünde de binaların, yolların zemin güvenliği kalmayabilir..

İnsanık tarihine geçer.. Binlerce yıl tarih yazar.. filmleri yapılır.. ve de sorumluları, şimdiye dek örneği görülmedik biçimde 7 sülaleleri ile lanetlenirler.

 • RT Erdoğan iktidarı saatler içinde alaşağı olur,
 • A. Gül dahil Yüce Divan’da hapse tıkılırlar.

Böylesi hayal ötesi boyutlu bir facia, istenirse, süper bilgisayarlar ortamında benzeşim (simülasyon) yazılımları ile göselleştirilebilir. Boğaziçi Üniversitesi’nden Sayın Prof. Dr. Semih Tezcan’ın uyarıları ve önerisi yerindedir.

29 Ekim’deki açılış mutlaka ertelenmelidir.

ODTÜ ve İTÜ başta olmak üzere bilimsel – teknik yeterlikleri tatışılmayacak üniversitelerimizden, Deniz Kuvvetlerimizden uzmanların da yabancı bilim kurumları temsilcileri ile birlikte oluşturacakları kurulun incelemesine açılmalı ve rapora
teknik – bilimsel bağlanmalıdır.

AKP hükümeti bunu yapmaya zorunludur.
Devletin başı da..
TBMM’nin başı da..

Ana Muhalefet ve muhalefet ile teknik üniversitelerin rektörlükleri de en yüksek perdeden isyan etmek zorundadırlar! Yoksa suç kesin ortağı olacaklardır!

Yazı aşağıda..
(http://www.aydinlikgazete.com/toplum/26728-asrin-felaket-projesi-marmaray.html, 25.10.13)

Aman, aman, aman…

Aman, aman, aman…

Aman, aman, aman…

Sevgi ve saygı ile.
25.10.13, Ankara

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

=====================================

Asrın felaket projesi: MARMARAY!

Projede 6 yıl görev yapan mühendisin ardından Yrd. Doç. Kubilay Kaptan’dan da ürperten bir uyarı geldi:

 • ‘Boğaz’ın altındaki tüpler depremde birbirinden ayrılabilir!’

Marmaray

Avrupa ve Anadolu yakasını Boğaz’ın altından tüplerle birleştirilerek Gebze-Halkalı arasında kesintisiz ulaşım sağlaması planlanan, hükümetin “Asrın projesi” olarak duyurduğu Marmaray Projesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından önümüzdeki günlerde açılacak. Hükümetin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na denk getirdiği açılış öncesinde projeye yönelik tehlike uyarılarının ardı arkası kesilmiyor. 6 yıl Marmaray’da görev yaptıktan sonra emekli olan Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Rıza Behçet Akcan yaptığı açıklamada,
“felakete davetiye” yorumunda bulundu.

2002-2008 yılları arasında Marmaray projesinin içinde Sinyalizasyon, SCADA ve Haberleşme Uzman Danışmanı olarak görev yapan Akcan, projenin tamamlanmadan açılmak üzere olduğunu söyledi. Projenin bu haliyle açılması durumunda büyük tehlikeler içerdiğini anlatan Akcan, “Marmaray bölünerek hizmete açılacak olması sebebiyle sinyalizasyon ve kumanda merkezi sağlıklı çalışmayacaktır ve bu da
ciddi çarpışmalara davetiye çıkaracaktır” dedi. 47 yıllık demiryolcu Rıza Behçet Akcan, “Olası ölümlerin sorumlusu işte bu iktidar olacaktır” diye konuştu.

‘Kamuoyuna açıklasınlar’

Projenin başından bu yana Marmaray’ın güvenilirliğinin sorgulanması gerektiğini kaydeden İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitim ve Araştırma Merkezi Müdürü Yard. Doç. Dr. Kubilay Kaptan da, “Ortada biten bir şey yok” dedi. Kaptan, “Tüpgeçit kısmı projenin 13 km’lik bir bölümü. Sarayburnu’ndan Kumkapı’da yeryüzüne çıkarak Yenikapı’ya geçiyor. Tamamlanan Söğütlüçeşme ile Sarayburnu’ndaki kısım açılıyor” diye konuştu. Marmaray’ı ayrıntılarıyla anlatan Kaptan, projenin güvenirliliğinin tartışmalı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Marmaray’ın uzunluğu toplan 76 km, bunun 63 km’si yer üstünden 13.6 km’si de Boğaz’dan tüp tünel şeklinde geçiyor. Bu tüp tünelin 1.4 km’si batırma tüp tünel.
Yani denize yüzdürülerek getirilmiş, batırılmış ve aşağıdaki dalgıçlar tarafından birbirine bağlanmış tüpler.

 • Bu tüplerin olası bir İstanbul depreminde birbirinden ayrılmayacağının
  garantisi yok. 

Kamuoyuna bunları açıklasınlar.”

Sıvılaşma riski

Marmaray tünelinin Kuzey Anadolu fay hattına 16 kilometre uzaklıkta olduğunu ifade eden Kaptan, “Yani tünel fay hattına çok yakın. 7.5’lik bir depreme bu kadar uzaklıkta yakalanırsanız, depremi merkezindeymiş gibi hissedersiniz. Marmara Denizi’nin altı balçıktır. Yani sıvılaşma riski çok yüksek. Ve sıvılaşma riski olan zeminlere yapı yapamazsınız. Ancak kazıklarla sert zemin bulursunuz, onun üzerine yaparsınız. Deprem olmasa bile bu durum büyük risk oluşturuyor” dedi.

Kaptan, “Proje o okadar hatalarla dolu ki sıvılaşma riskini söylediğimiz zaman ‘yok’ dediler. Proje başlayınca yani denizin dibine inince sıvılaşma olduğunu gördüler.
Bu defa da firma önlem almak için ek para istedi. Gerisini açıklamadılar. Önlem alındı mı alınmadı mı? Deprem olsun ya da olmasın, sıvılaşan zemine önlem alındı mı?”
diye konuştu.

Dünyada örneği yok

Projenin ihalesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Kubilay Kaptan,
şunları söyledi:

“Dünyada batırma tüp tekniğini bir tek Japonlar yapıyorlar. Bu projenin en başta
hangi Japon firmaya gideceği belliydi. O firmaya verildi, karşılığında
Japon hükümetinden kredi alınarak başlandı.

En başından yapılacadan beri karşı çıkan Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi

Prof. Dr. Semih Tezcan, 2011 yılında AYDINLIK‘a yaptığı açıklamada,

 • “Boğaz’a tüp tünel faciaya davetiye!” uyarısında bulunmuştu.

Projenin güvenli olmadığını belirten Prof. Dr. Tezcan şunları söylemişti,

“Tüp geçitin oturduğu zemin, bir deprem anında yüksek derecede sıvılaşma riski taşıyan balçık bir zemindir. Sıvılaşma halinde,

 • tüp geçite basınçlı deniz suyu sızarak
 • on binlerce kişinin ölümüne sebep olabilir
 • “İpek yolunu bağlıyoruz” diye övünülen proje,
 • milenyum faciasına namzettir.”

açıklamasında bulunmuştu.

Hükümete ‘Hodri meydan’ diyen Tezcan Eğer projeye o kadar güveniyorlarsa;
5 kişilik uluslararası bir komisyon kursunlar, görelim o zaman projeye bu şekliyle
onay veriyorlar mı?”

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir