Prof. Onur Hamzaoğlu’ndan dik duruş : Aynaya bakamazdım!

Dostlar,

Prof. Onur Hamzaoğlu‘nu çok uzun yıllardır, GATA’da Halk Sağlığı asistanı bir teğmen olduğu zamanlardan bu yana tanırız. Türk Tabipleri Birliği’nde örgütsel çalışmalarda, bilimsel raporların hazırlanmasında yıllarca birlikte çalıştık.

Namuslu, erdemli, çalışkan, yurtsever ve mert kişilikli doğrultusunu hep korudu.
Askerlikten ayrılmak durumunda kaldı ve zor koşullarda Kocaeli Üniversitesi
Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’n doçent olarak atanmak istedi. 2547 sayılı YÖK yasası uyarınca 5 profesörün dosyası için olumlu rapor yazması gerekiyordu.
Biz de, zaten çok nitelikli ve bilimsel yayınları bakımından doyurucu düzeydeki dosya için olumlu rapor yazarak bir sorumluluğumuzu yerine getirdik o yıllarda..

Gebze – Dilovası ülkemizin endüstriyel kirlilik açısından son derece talihsiz bir bölgesidir. Bu yoğun sanayi beldesinde 1996’da kolera salgını çıkmış ve nedeni olarak da belde sularının klorlanMAması olduğu ortaya çıkmıştı..

Dinci_soysuzlar

Zamanın Dilovası belediye başkanı
Refah Partili zat-ı muhterem, “klorlanan suyun abdest bozduğuna” hükmetmiş ve zırvasını gerekçe yaparak belde şebeke suyunun klorlanmasını durdurmuştu!?

Dilovası, Ankara – İstanbul otoyolunun ayakları altında idi. Beldenin üstünden geçen otoyolda son teknoloji ürünü otomobiller büyük hızlarla seyrederken; altında bebeler koleradan ölmekte idi.. Belediye Başkanı gerçekte seri katilden farksızdı..

Din_somurusu_ 2.12.05_Cumhuriyet_Nuri_KurtcebeBiz de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı derslerimizde bu konuyu – sorunu işlemekteyiz. Bir de acı fotoğrafımız var.. Sevgili Onur Hamzaoğlu’nun acı veren ve insanı utandıran soruşturma – koğuşturmalarına da değinmekteyiz. Bu süreçlerde hep dayanışma  içinde olduk. Kocaeli ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) yöneticilerinden dostumuz Av. Mehmet Sertdemir, Sn. Prof. Hamzaoğlu’na karşılıksız hukuksal destek olmayı aracılığımızla önerdi..

Dilovasi'nda_atik_skandali

Sevgili meslektaşımız Prof. Hamzağlu’nu, onurlu savaşımı için içtenlikle kutluyoruz.

Sevgi ve saygı ile.
03.10.13, Ankara

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

=====================================

Prof. Onur Hamzaoğlu’ndan dik duruş : Aynaya bakamazdım!

Gebze Dilovası’nda yaptığı araştırmada anne sütü ve bebek dışkılarında ağır metal bulunca kamuoyuna açıkladığı için hakkında çok sayıda soruşturma açılan
Prof. Onur Hamzaoğlu, sorunu dile getirmemenin kabul edilemez olduğunu belirterek

  • “Gizleseydim aynaya bakamazdım” dedi.

* Dilovası’ndaki gerçekleri halkla paylaştığı için hakkında çok sayıda soruşturma açılan Prof. Dr. Hamzaoğlu: Yine açıklarım

Aynaya bakamazdım

* Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu Dilovası’nda yaşayanların anne sütünde ve bebek dışkılarında ağır metaller bulunduğunu ortaya çıkarmıştı.

Kocaeli’nin sanayi bölgesi olan Dilovası’nda 2011 yılında bilimsel bir araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştığı için hakkında “halkı paniğe sevk etmek” gerekçeleriyle çok sayıda soruşturma açılan Kocaeli Üniversitesi (KOÜ)
Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlugerçeklerin
halktan gizlenmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Hamzaoğlu, yeni araştırmalar yapamadığını belirterek,

Halkın gerçekleri bilme hakkı var. Araştırma sonuçlarının, bilimsel bilgilerin tümünün sahibi toplumun kendisidir. Araştırmanın sonuçlarını söylemeseydim aynaya bakamazdım.” dedi. KOÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile Tıbbi Genetik Anabilim Dalı öğretim üyelerinin de görev aldığı, Prof. Dr. Hamzaoğlu’nun proje yöneticiliğini yaptığı araştırmada, bölgede anne sütü ile bebek dışkılarında yoğun oranda ağır metaller tespit edilmişti.

2011 yılından bu yana hakkında açılan soruşturmaların bir bölümü tamamlanan,
bir bölümü ise üniversite bünyesinde süren Prof. Dr. Hamzaoğlu,
yaşanan süreci gazetemize anlattı.

Prof. Hamzaoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman’ın “halkı paniğe sevk etme” iddiasıyla
2011 yılında savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu, savcılığın ise görevsizlik kararı verdiğini söyledi.

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Prof. Onur Hamzaoğlu’ndan dik duruş : Aynaya bakamazdım!” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir