SURİYE’de HAKSIZ SAVAŞ..


SURİYE’de HAKSIZ SAVAŞ..

Dostlar,

Sayın Prof. Dr. Anıl Çeçen‘in başlığı yukarıda görülen güncel yazısını paylaşmak istiyoruz. Oldukça kapsamlı (8 sayfa) olan irdelemeyi pdf olarak sunuyoruz.

Makalenin girişi şöyle :

  • “Bütün dünya Suriye’deki gelişmelere kilitlenmiş bir aşamaya gelmiş ve bundan sonra neler olacağını bekler bir hale gelmiştir. Dünyanın en büyük 20 ekonomisini temsilen 20 büyük devletin bir araya geldiği G-20  zirvesinin başlıca konusu olarak Suriye gündeme gelirken, bu konuda nasıl davranılacağına ilişkin olarak devletlerin ikiye bölündüğü bazı kararsız ve çekimser devletler yüzünden bu zirve toplantısından bütün insanlığı temsilen bir karar çıkamadığı görülmüştür. ABD’nin başını çektiği ülkeler Suriye olaylarına müdahale isterken Rusya Federasyonu’nun yönlendirdiği ülkeler de böylesine bir dıştan müdahaleye gerek olmadığını söyleyerek, yeni bir askeri harekete karşı çıkmışlardır. Böylece dünyanın ikiye bölündüğü bir noktaya gelinirken, bu aşamada Suriye’deki çatışmalar artarak devam etmekte ve potansiyel bir dünya savaşını sürekli olarak gündemde tutmaktadır. Önceleri ciddiye alınmayan bu ülkedeki gelişmelerin her geçen gün artması ve zamanla tırmanarak ciddi bir küresel sorun haline gelmesi karşısında artık insanlığın bir şeyler yapması  gerektiği konusunda herkes anlaşmakta, ne var ki bütün dünya ülkelerinin üzerinde birleştiği bir ortak çözüm yolunda anlaşma sağlanamadığı için, çatışma olayları ve terör her geçen gün tırmanarak Suriye dışındaki bölge ülkelerine zarar vererek dünya barışını doğrudan doğruya tehdit etmektedir.”

Tümünü okumak için lütfen tıklar mısınız??

portresi_renkli

 

SURIYE‘DE_HAKSIZ_SAVAS_Ankara_Kalesi_181

 

 

Sevgi ve saygı ile.
18.9.2013, Ankara

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir