SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞINDA BULUNANLARI BU HALK AFFETMEZ

SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞINDA BULUNANLARI BU HALK AFFETMEZ

Türkiye uzun zamandır savaş çığırtkanı bir siyasi iktidar yüzünden en uzun sınır komşusu Suriye ile sürekli bir gerginlik içinde bulunuyor.
Esad’ın halkına zulmettiği iddialarıyla başlayan süreçte, Türkiye teröristleri silahlandırarak ve sınırdan geçişlerine izin vererek savaşın taraflarından biri haline getirildi.
Geçtiğimiz yıl Suriye’nin, sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle bir savaş uçağımızı ihtarsız düşürdüğü iddia edilmişti.
Son olarak Suriye’de Esad tarafından kimyasal silah kullanıldığı iddiası ile de savaş çıkarmayı başaramayan (!) siyasi iktidar, bir Suriye helikopterinin sınırımızı ihlal ettiğini gerekçe göstererek F16 füzesi ile vurup düşürdü.
Gerekçesi hükümet sözcüsü tarafından; “helikopterin Hatay-Yayladağı Güveççi bölgesinde 2 km hava sahası ihlalinde bulunduğu” şeklinde açıklandı.

Ancak helikopterin havada infilak ettikten sonra Yayladağı- Güveççi hudut karakolu bölgesine 1 km uzaklıktaki Suriye topraklarına düşmüş olması akıllarda soru işaretleri yarattı.
Olayın aslı ortaya çıkacak aydınlanacaktır. Ancak şunu önemle belirtmek isteriz:
Türkiye cumhuriyetinin dış politikası son 10 yıla kadar “yurtta barış-dünyada barış” ilkesinin yol göstericiliğinde yürüdü. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının ABD’nin büyük Ortadoğu projesinde “ eş başkan “olarak görev almasından sonra Türkiye’nin dış politikasının Türkiye’nin “ulusal menfaatleri” ile değil “ABD’nin ulusal menfaatleri” ile örtüşmesi Türk halkının dikkatinden kaçmamıştır.
Bugün gelinen noktada; Suriye halkına karşı dünyanın emperyalist devletleri tarafından yürütülen kirli savaşta dahi “ diplomasi” yolunun açılabileceğini umduğumuz siyasi gelişmeler karşısında Türkiye’nin savaştan uzak sağduyu ile dış politikalar üretmesini istemek Türk halkının hakkıdır.
SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞINDA BULUNANLARI BU HALK AFFETMEZ
ADD Genel Merkezi
17.09.2013

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir