ODTÜ ormanı kesilirken Polisin iğrenç sözleri : “Atatürk’ün p.çleri”


Dostlar,

AKP iktidarı toplumu germekten geri durmuyor..

Başbakan RTE,

– “Her şeyin önünü keserler, polisn görevi açmak, ODTÜ’den geçen yol yapılacak!”

buyurdular.. Gezi’deki kibir ve inattan, tepeden bakmadan, despotimzden geri kalır yanı yok..

Çok “ilginç” bir Polis davranışı : Göstericilere taş atmak!
Hangi süper zekanın aklı acaba?

***************

Ayıptır, günahtır..
İslamda bile “meşveret”, “şura” gelenekleri vardır. Oturun, insanlarla konuşun. Demokrasi budur, uzlaşın, uzlaşma kültürünüz olsun.

Hep dayatma zulümdür.. Siz zalim misiniz??

***********

Son bir kritik nokta; polisin direnişçilere :

  • “Atatürk’ün p.çleri” 

dediği söyleniyor..
Çook kritiktir.. Aman orada duralım.. Yangına benzin dökmeyelim.
Polisi uyaralım, yapan varsa cezalandıralım..
Utanç vericidir.. Tarihe ve insanlığa karşı suçtur!

En yüksek düzeyde, Cumhurbaşkanı, Başbakan böylesi bir küfür olup olmadığı konusuna el koymalı ve ivedi önlem almalıdır.

Sevgi ve saygı ile.
Datça, 8.9.13

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

=======================================

‘Atatürk’e küfür’ isyan ettirdi!

Çevik kuvvet direnişçileri dağıtmak için taş atarken, mahalleli ve ODTÜ’lü öğrencilerden oluşan yaklaşık 3 bin kişi eylemlerini sürdürdü. Polisin ruhsatsız ve yasalara aykırı bir inşaatı korumasına anlam verilemedi. Eylemcilere sert müdahale sırasında güvenlik güçlerinin ‘Atatürk’lü küfürleri’ isyan ettirdi.
ODTU'dogrenci_avi_Cumhuriyet_8.9.13

ODTÜ Ormanı’ndan geçecek otoban inşaatına karşı protestolarda önceki gece polis müdahalesinde çevik kuvvetin direnişçileri dağıtmak için taş atması tepki çekti.

Ayrıca polisin direnişçilere :

  • “Atatürk’ün p.çleri” 


diye bağırdığı iddia edildi. CHP’li vekillerin ısrarlarına karşın otoban inşaatının
çalışma ruhsatının gösterilememesi üzerine inşaatın ruhsatsız olduğu anlaşıldı.
İnşaat işçilerinden de belediye bünyesinde çalıştıklarına dair kurum kartı çıkmaması tepkiyi artırdı.

Ağaçlar devrilince gerilim arttı

Ankara 100. Yıl Mahallesi önceki geceyi çatışmalarla geçirdi. ODTÜ Ormanı’ndan geçmesi planlanan otoban inşaatına karşı çıkan mahalleli ve ODTÜ’lü öğrencilerden oluşan yaklaşık 3 bin kişi inşaatı protesto etti. İnşaat sırasında onlarca ağacın kesilmesi tepkiyi artırdı. Protestolar devam ederken direnişçilerin karşısında ağaçların devrilmesi gerilimi daha da arttırınca çatışma çıktı. Çatışma gece geç saatlere kadar sürdü. Sabahki baskının ardından yaşanan çatışmalarda CHP’li milletvekilleri de yer alırken polisin ruhsatsız ve yasalara aykırı bir inşaatı korumasına anlam veremedikleri belirtildi.

Siz kimin adamısınız?

Sabahki baskının ardından inşaat alanında toplanan yurttaşlar ve mahalle sakinleri yıkım işlemlerine “hukuksuz” olduğu gerekçesiyle tepki gösterdi.“Siz kimin adamısınız, paranızı kim veriyor, gidin buradan” diyerek işçilere tepki gösteren mahalle sakinleri, Ankara Anakent Belediyesi’nin işçileri tarafından şantiye sınırına çekilen güvenlik şeridinin yasal olmadığını da belirtti. İnşaat alanında toplanan yurttaşlar, şantiye şefi olduğunu belirten bir yetkiliden şantiyenin çalışma iznini ve inşaat ruhsatını istedi. Gerekli belgeleri yurttaşlara ve CHP milletvekillerine gösteremeyen şantiye yetkilileri, inşaatın yasal olduğunu savundu. CHP’li vekiller de şantiye işçilerinin belediye bünyesinde çalıştıklarına dair kurum kartı göstermelerini istedi. Kurum kartlarının olmadığı anlaşılan işçilerin vekillere, “Biz bugün çalışmaya başladık” yanıtını vermesi alanda herkes tarafından tepki topladı.

Kamyonlara el kondu

Direnişçiler, inşaatın yaklaşık 500 metre uzağında bulunan 100. Yıl Kavşağı’ndan şantiyeye doğru giden kamyonları durdurdu. Kamyon şoförlerinin anahtarlarını alan direnişçiler, şoförlere anahtarları verdi. Bölgeden yürüyerek uzaklaştırılan şoförlere herhangi bir müdahalede bulunulmadı.

Polisler taşla dağıttı!

İnşaat devam ederken polisle direnişçiler arasındaki çatışma da sürdü.

  • Polis göstericilere taş atarak karşılık verdi.

Yolda yürüyen normal vatandaşlara da yanlarından uzaklaşması için taş atan polisler gösterileri seyretmek için balkonlara çıkmış yurttaşların tepkilerine karşın taş atmaya devam etti. Direnişçilerse kimi noktalarda polisle karşılıklı diyalog yaşadı.
Bu diyaloglar sırasında küfreden polislerin,

  • “Atatürk’ün p.çleri gelin buraya!” dediği iddia edildi.
(Cumhuriyet portal, 8 Eylül 2013)

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir