Dolar meydan okuyor!

Dostlar,

Son günlerde okuduğumuz hemen tüm yerli – yabancı irdelemeler olumsuz..

Ekonominin pike yapmaya girdiği işleniyor. 11 yıla varan irrasyonel, kısa erimli, özelleştirme talanına ve yüksek faiz – düşük kura… dayalı; TOKİ balonuyla uçurulan ve 1 milyonu aşkın konut arzı fazlalığı doğuran hovarda AKP ekonomisi duvara fena dayandı..

Cari açık dikiş tutmuyor.. 2013 ilk 6 ay sonu rakamı 36 milyar Dolar!

cari_acik_buyuyor
Sonbahar ve kış çooook yakıcı geçececek ve 2014 Mart’ta yerel seçimde AKP’nin alabora olabileceğini görebileceğiz..

Bu yüzden AKP savaş iklimi – ortamı hatta düşük – orta yoğunluklu savaş istiyor ekonomik bunalamı yönetebilmek için..

Bunun AKP – RTE için kamikazeden farkı yok..
Hem kendilerini hem de ülkemizi yokoluşa sürüklemek..

 

CHP – MHP – İP seçimlerde akıllıca ve ustalıkla işbirliği yapabilirlerse,
bu olasılık çok daha yüksek..

Muhalefetin şimdiden AKP sonrası en azından ekonomik enkazın nasıl kaldırılacağına ilişkin somut politikalarını halkla paylaşmaya başlaması gerek..

Sevgi ve saygı ile.
Tekirdağ, 30.8.13

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

===========================================

  • Lirayı ‘aslanlar gibi’ savunacağını açıklayan TC Merkrz Bankası Başkanı Erdem Başcı’yı piyasalar ters anladı. Kurlar daha da tırmandı

Dolar meydan okuyor!

Başçı’nın yeni taktiğinin ilk gününde dolar 2.07, Avro 2.74 TL’ye çıktı.
Wall Street Journal, “Türkiye bu yazki bozgundan en çok etkilenen ülkelerden biri ama Merkez Bankası Başkanı fazla rahat” diye ince ince iğneledi.

Fitch, “Kurdaki son yükseliş Türkiye’nin ne kadar kırılgan olduğunu gösteriyor” diyerek fon akımlarındaki yavaşlamaya dikkat çekti. Tim Ash’e göre “Türkiye negatif ayrışacak.” Uzmanlara göre kaçış sürecek.

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı’nın önceki gün yaptığı açıklamalar piyasaların yanı sıra yabancı basında da soğuk duş etkisi yarattı. Türk Lirası’ndaki keskin düşüş pek çok gazeteye haber oldu. Haberlerde özellikle Başçı’nın piyasalarla ilgili kaygılı olmayan tavrı eleştirildi. Uzmanlara göre Türkiye’ye yönelik endişelerde Suriye’deki gelişmelerle Ortadoğu riskinin yeniden ortaya çıkması,
iki günde %5 yükselen petrol fiyatları ve TCMB politikalarının sorgulanması gibi
3 öge öne çıkıyor.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) tahvil alımlarını azaltacağı endişeleri de bunlara eklenince, yabancı yatırımcıların beklediği faiz artışlarının gerçekleşmemesinden kaynaklanan çıkışların artması, piyasadaki negatif ayrışmanın sürmesi bekleniyor. İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır “Gelişmekte olan ülkelerin hepsi faiz yükseltme eğiliminde. TCMB ise faize müdahale edip iç talepte aşırı daralmaya yol açarak büyümeyi yavaşlatmak istemiyor. Bu ortam, TCMB’ye güveni biraz sarsmış durumda” dedi.

Fitch kırılganlığa işaret etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in kıdemli direktörü Paul Rawkins,
kimi gelişmekte olan ülkelerin FED’in parasal genişlemeden çıkışının yol açacağı sermaye hareketlerine karşı daha fazla risk altında olduğunu belirtti. Rawkins,
Kurdaki son yükseliş Türkiye’nin ne kadar kırılgan olduğunu gösterdi.” derken, Türkiye ekonomisinin fon akımında herhangi bir yavaşlamaya karşı kırılgan olduğuna dikkat çekti. Yapılan değerlendirmede fon akımındaki zayıflamanın büyümeye olumsuz etkileri olabileceği dile getirildi.

Ash: Türkiye negatif ayrışacak

Standard Bank Gelişen Piyasalar Analisti Tim Ash, son gelişmeler ve TCMB’nin açıklamalarıyla Türkiye’nin öbür gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışacağını söyledi. Ash, Türk Lirası değer yitiriyor. Bunun temel nedenlerinden biri
küresel sorunlar.

  • Türkiye gibi cari açığı yüksek olan ülkelerin
    ciddi finansman ihtiyacı var.

Bir başka nedeni de TCMB Başkanı’ndan gelen yorumlar. Bu biraz sıra dışı bir yorumdu. Birçok ekonomist faiz oranını yükseltme seçeneğini elinde tutması gerektiğine inanıyordu. Faizle ilgili değil de farklı enstrümanlardan bahsetmek piyasada baskı yarattı.” dedi.

Ash şöyle devam etti: Liranın zayıflamaya devam edeceği düşünülüyor, Merkez Bankası faizleri yükseltmek istemiyor ve elde çok az seçenek kaldı.
Bu durum da piyasaları ikna etmediğinden, elde çok fazla seçenek kalmıyor.
Bu durum da lirayı zayıflatıyor.” 

FT: Kaygılar giderilemedi

Financial Times (FT) gazetesi, “Türk Lirası rekor bir düzeye indi” derken TCMB Başkanı Başçı’nın liranın düşüşüne ilişkin kaygıları gideremediğini yazdı. Başçı’nın yıl sonuna dek faizlerin artırılmayacağı, döviz kurları konusunda kaygılı olmadıkları yönündeki ifadelerinin piyasaları rahatlatmadığını vurgulayan gazete, Başçı’nın açıklamalarının ardından liranın dolara karşı keskin biçimde düştüğüne, borsanın da gerilemeye devam ettiğine dikkat çekti.

İngiliz gazetesi, analistlerin Merkez Bankası’nın 20 Ağustos’ta borç verme faizinde yaptığı 50 baz puanlık artışın “hem yetersiz olduğunu, hem de geç geldiği yönündeki değerlendirmelerine de yer verdi.

WSJ: Bu ne rahatlık?!

ABD’li Wall Street Journal, “Rahat Merkez Bankası Başkanı, lira için daha çok rezerv harcamayı planlıyor” başlığıyla verdiği haberine “TCMB Başkanı salı günü, ülkenin büyük hızla düşen para birimi ve kararan ekonomik görünümü ile ilgilemek üzere ağustosta ailesi ile yapacağı tatili ertelediğini söyledi” ifadeleri ile girdikten sonra “Tatilini iptal etmesi belki iyi oldu çünkü yurtdışına seyahat etmek O’na
çok pahalıya mal olurdu”
 esprisini yaptı. WSJ, Başçı’nın sözlerinin üzerine liranın yeniden düştüğüne dikkat çekerek “Türkiye’nin bu yaz, yükselen piyasalardaki bozgundan en çok zarar gören ekonomilerden biri olmasına karşın Başkan, ekonominin görünümü konusunda ne denli rahat’ olduğunu kezlerce vurguladı” diye yazdı.

**************

Durmak yok kaçışa devam

FED’in tahvil alımlarını yavaşlatacağını duyurduğu 22 Mayıs’tan bu yana yüksek cari açığı ve dış borçları yüzünden piyasalardan kaçışın en fazla hissedildiği ülke olan Türkiye, bu unvanını bırakacağa benzemiyor. TCMB Başkanı Başçı’nın açıklamaları doları düşürmek yerine aksine yükselişine zemin hazırlarken buna eklenen Suriye gerginliği de borsadaki kan kaybını hızlandırdı. Uzmanlara göre kurdaki yükseliş açık döviz pozisyonu olan borsa şirketlerinin kârlarını, petroldeki yükseliş ise sanayi şirketi hisselerini baskı altında tutuyor.

Borsada kayıplar dün de %2’yi aştı ve 64 bin 148 puan ile Ağustos 2012’den bu yana en düşük düzeye geriledi. Dolar 2.0733 ile yeni rekorunu kırdı. Döviz sepeti ise 2.42 TL’nin üzerini gördü. Serbest piyasada dolar 2.0580, Avro 2.7440 TL’den günü tamamladı. Gün boyu düşen borsa, akşama doğru banka hisselerine gelen alımlarla toparlandı. Bankacılık endeksi %2.84 yükselirken sanayi endeksi %1.56 düştü. Petrol fiyatlarının yükselmesi nedeniyle THY hisseleri %5.29 çakıldı.
Borsa %0.10 düşüşle kapandı. (Cumhuriyet, 29.8.13)

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir