Mursiciler Demokrasi değil Şeriat istiyorlar!

Dostlar,

Sayın Prof. Dr. D. Ali Ercan hocamız Mısır’daki olaylara mercek tutuyor.. Kafa karışıklığını gidermeye çaba gösteriyor..

Maalesef aklı başında basın ve ve kimi kurumlar da sorunun içyüzünü
ya göremiyor ya da yansıtmak işine gelmiyor!?

Ali hocaya teşekkür ederek yazısını paylaşalım.. AKP ve RTE derseniz büsbütün kendinden geçmiş durumda Mısır’da şeriat
elden gidiyor diye gözü yaşlı dövünmelerde.. çok yazık çok..

Ellerinden gelse Mısır’da şeriatçı Mursi diktasını yeniden kuracaklar!

Sevgi ve saygı ile.
Tekirdağ, 25.8.13

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

=============================================

Mursiciler Demokrasi değil Şeriat istiyorlar!

Portresi_gulumseyen

Prof. Dr. D. Ali ERCAN

Mısır’da Silahlı Kalkışmaya Müdahale

HAMAS + El-Kaide + El Nusra + Mursi ve RTE aynı saftalar.

Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimin) taraftarlarının işgali altındaki Nahda ve Adeviye Meydanları güvenlik güçleri tarafından boşaltıldı. Her iki taraftan toplam 150 dolayında ölü var.

Ateşli silah taşıyan 543 İhvancı tutuklandı. Bu sayı, göstericilerin silahsız sivil halk olduğu yalanını açığa çıkarmıştır.

Müslüman Kardeşler (İhvan), Mursi’nin devrildiği ilk günden başlayarak Sina’da ordu birliklerine, karakollara kezlerce ateşli silahlarla, roketlerle saldırdı. Ordu, bu bölgede İhvancı teröristlere karşı operasyonlar düzenliyor. “Orduya nasıl ve nerelerde saldırılması gerektiği hakkında Mursicilere İsrail istihbarat veriyor. “Ordu, Gazze ile Mısır arasındaki tünellerden yüz kadarını imha etti” diyerek Ordu ile İsrail’in güya aynı safta olduğu yönünde propoganda yapılıyor.

Ordunun tünelleri imha etmesinin nedeni, HAMAS’ın Mursicilere silah yardımının önüne geçmek. (Bakınız: http://yenisafak.com.tr/dunya-haber/sinada-ser-ittifaki-12.08.2013-552951)

    Mursiciler

salt Orduya saldırmakla yetinmiyorlar. Kiliselere, Hıristiyan vatandaşlara ve Şiilere de saldırıyorlar. Giza kentinde bir binayı ateşe verdiler, Mısırlı Şiilerin önderlerinden Hasan Şehate’yi ve

    üç Şii yurttaşı başlarını keserek öldürdüler

.

Hıristiyan din adamlarına ve yurttaşlara da sürekli saldırıyorlar.
5 Temmuz’da Sina’da 1 Hıristiyan din adamı öldürüldü. 30 Aralık 2012’de Libya’nın Misrata kentindeki Mısır Kilisesi’ne yapılan saldırıda 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

Yalnızca 5 Temmuz’da Sina’da kontrol noktasına yapılan saldırıda 5 asker öldürüldü. Bunlar hatırlayabildiklerim.

Bu olaylar, bizdeki PKK taktiğine benziyor.

PKK askere, sivile saldırıyor, öldürüyor:
BDP ise barışçı gösteri yapıyor.

Aynı şekilde Mısır’da Müslüman Kardeşlerin silahlı birlikleri asker ve sivil öldürüyor, Mursiciler meydanları dolduruyor. Ancak BDP’li göstericilerin tersine Mursici göstericiler silahlı.

Müslüman Kardeşler, Kahire başta olmak üzere 5 büyük şehirde polis merkezlerine saldırı emri verdi. BBC Kahire muhabiri, İhvan ile güvenlik güçlerinin karşılıklı ateş açtığını bildirdi. İşin aslı, “Dağılın” komutuna ateşle cevap verilmesi üzerine güvenlik güçlerinin de ateş açmak zorunda kaldığıdır. Ahram Online muhabiri Mai Şahin, Mursicilerin Adeviye Meydanı bitişiğindeki El-Orman parkından otomatik silahlarla polise ateş açtığını bildiriyor.

Mısır Devlet Televizyonu, Mursicilerin içinde 5 polis olan aracı 6 Ekim Köprüsü’nden aşağı attıklarını görüntüledi. Mısır’ın Fayyum, Asyut, Helvan ve Luksor gibi çeşitli yerlerinden polis ve ordu merkezlerine yapılan çok sayıda saldırı haberi geliyor. Minye’deki Ebu Kurkas Polis Merkezi’ne yapılan saldırıda 8 ölü, 30 yaralı var.

Süveyş Kanalı etrafındaki yerleşim yerlerinde Hıristiyanlara ve Kiliselere saldırı haberleri geliyor. El Rey El Salih Kilisesi’ne molotof kokteylleri ile saldırdılar. Çevredeki 3 askeri aracı ateşe verdiler. İsmailiye – Kahire yolu üzerinde bir subay ve bir asker öldürüldü.

Olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nobel Ödüllü Muhammed Baradey istifa etti. Baradey’in kurucusu olduğu Anayasa Partisi Lideri Ahmet Darrag ise Baradey’i kınadı ve partiden istifa etti. Mursi’yi deviren Haziran ayaklanmasının öncü gurupları Temerrüd hareketi ve Ulusal Kurtuluş Cephesi, Baradey’i sert bir dille eleştirdiler.

Bizim yandaş basın, akılsız sosyalistlerin basını, akılsız Cumhuriyet, hepsi bir ağızdan “Darbecilerin katliamı” diye feryat ettiler.
Yandaş basını zaten biliyoruz, öbürlerine bakalım:

BirGün : Sözde sosyalist akılsız gazete:
Mısır’da sivillere saldırı

Cumhuriyet :Sözde Atatürkçü,
Mısır ordusu meydanlarda gösteri yapan halkını acımasızca katletti

soL : Sözde komünist (TKP) :
Darbenin ardından Müslüman Kardeşler ile darbe yönetimi arasında başlayan bilek güreşi dün büyük bir katliamla sonuçlandı.

Evrensel :
Sözde komünist, PKK kuyrukçusu (EMEP) :
Mısır’da darbe hükümeti, Mursi yanlılarının direnişini kırmak için kanlı müdahalede bulundu.

SÖZCÜ : sözde ulusalcı:
Mısır’da katliam. Güvenlik güçleri, 2 meydanda toplanan darbe karşıtlarına müdahale etti.

Bunlar darbe karşıtı demokrasi isteyen barışçıl gösteri yapan halk değil. Bilerek veya bilmeyerek yalan yazıyorlar. Silahlı saldırılarından bir bölümünü yukarda yazdım.

Bunlar demokrasi değil, şeriat yani dikta istiyorlar

Yobazın elindeki Mursi fotoğrafının altında:

“Mursi… El-Şeriat” yazıyor.

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir