ASIL YARGILANMASI VE MAHKUM EDİLMESİ GEREKENLER EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ VE SON İKİ YÖK BAŞKANIDIR !

Dostlar,

Ege Üniversitesi’de süren dramda bir iyileşme yok..

Sorumlu taraflardan (YÖK, Ege Üniv. Rektörlüğü…) olumlu adım atılmıyor..

Sayın Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün 25 aylık hapis cezasının infazına geçilek üzere..

Sayın Prof. Kantarlı’nın bu iletisini de paylaşma istiyoruz.

Cumhurbaşkanı Gül’ü göreve çağırıyoruz..

Yargılamanın yenilenmesi için hukuksal olanakların kullanılmasını istiyoruz.

Önce Sayın Prof. Pekünlü mağdur edilmemeli, sonra da Ege Üniv. Rektörü hakettiği cezaya çarptırılmalıdır.

Sevgi ve saygı ile.
15.8.2013, Ankara

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

===========================================

Değerli
Basın Mensupları, Baro Başkanları ve Öğretim Üyesi Örgütlerinin Başkanlarına

ASIL YARGILANMASI VE MAHKUM EDİLMESİ GEREKENLER EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ VE SON İKİ YÖK BAŞKANIDIR !

Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve AİHM kararları ile bunların uygulanması için YÖK ve Rektörlük tarafından verilen talimatların gereğini yaptığı için Prof. Dr. Rennan Pekünlü’ye verilen iki yıl bir aylık hapis cezası Yargıtay’da onaylandı (http://www.radikal.com.tr/turkiye/turban_sikayetinde_ceza_onandi-1143254, http://haber.sol.org.tr/kent-gundemleri/turban-yuzunden-hapis-yatacak-prof-dr-pekunlunun-cezasi-onandi-haberi-76951).
Prof. Pekünlü’nün fakültesinde sergilenen laiklik karşıtı ekteki tabloya (http://www.zaman.com.tr/gundem_dekandan-ozgurluk-adimi_1121125.html) karşın, kendisine verilen talimatların gereğini yerine getirmeye devam ettiği için hapse girecek olması Laik Cumhuriyet’in sona erdiğinin kanıtıdır!
Asıl yargılanması ve mahkum edilmesi gerekenler;
1)
· Fakülte dekanlıklarına gönderdiği 5 Nisan 2011 tarihli gizli yazıda “2008 de AKP tarafından çıkarılan fakat aynı yıl Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilen 5735 sayılı yasayı yürürlükte göstererek öğretim üyelerine yasağın uygulanmaması talimatını verip hem öğretim üyelerini hem de öğrencileri anayasa ve yargı kararlarna karşı suç işlemeye yönlendiren” ve arkasından Fen Fakültesi Dekanının dekanlık binası önünde türbanlı öğrencilerle Anayasa ve yargı kararlarına meydan okurcasına verdiği poza göz yuman (http://www.zaman.com.tr/gundem_dekandan-ozgurluk-adimi_1121125.html)
· Prof.Dr. Rennan Pekünlü hakkında üniversiteden izin alınmadan açılan 2. davanın hazırlık soruşturmasında Cumhuriyet Savcısı’nın sorularına cevaben gönderdiği 21/11/2012 tarihli yazıda, yıllardır uygulanan ve yargı kararları gereğince halen de uygulanması gereken türban yasağını ve buna ilişkin arşivler dolusu belgeleri bilerek yok gösterecek şekilde
1- Rektörlük tarafından Prof. Dr. Esat Rennan PEKÜNLÜ’ye konu
ile ilgili bir görev verilmemiştir.
2- Üniversite yetkili kurullarınca öğrenciler hakkında türbanlı bir
şekilde üniversite içine girme ya da derslere katılma yasağına
yönelik alınan herhangi bir karar bulunmamaktadır.
3- Yüksek Öğretim Kurulu tarafından Üniversitemizde uygulanmak
üzere konu ile ilgili bir yasaklama kararını içeren yönerge ve talimat gönderilmemiştir.

diyerek , yargıyı etkilemeye yönelik gerçek dışı beyanda bulunup Pekünlü’yü kafasına göre yasak uydurup uygulayarak üniversitede kargaşa çıkaran kanunsuz biri olarak göstermeye çalışan Ege Üniversitesi Rektörü’dür.
2)
Anayasa ve yargı kararlarını tanımayarak rektörlere medya yoluyla verdiği emirlerle fiili türban serbestliğini başlatarak öğretim üyeleri ve öğrencileri suç işlemeye yönlendiren önceki YÖK Başkanı ile Ege Üniversitesi rektörünün iptal edilmiş anayasa fıkrasını yürürlükte göstererek öğretim üyelerine “türban yasağı uygulanmayacak” talimatı verdiği söz konusu gizli genelgeyle işlediği suçla ilgili olarak Üniversite Konseyleri Derneği (ÜKD) tarafından İzmir Cumhuriyet savcılığına yapılan suç duyurusuna (http://www.milliyet.com.tr/eu-rektor-u-icin-suc-duyurusu/ege/haberdetay/13.06.2012/1552920/default.htm) ilişkin ceza soruşturmasını bir yıldır sonuçlandırmayan şimdiki YÖK Başkanıdır.

Anayasa ve Yarg kararlarına karşı anayasa suçu işleyen Ege Üniversitesi Rektörü ve eski/yeni YÖK başkanları derhal görevinden istifa etmeli, ya da görevden alınmaları sağlanmalıdır.

CUMHURİYET SAVCILARI’nı, yukarıda özetlenen eylemleriyle Anayasa suçu işledikleri çok açık olan Ege Üniversitesi Rektörü ile Eski ve yeni YÖK başkanları hakkında soruşturma açmak üzere göreve davet ediyorum.

Eğer Türkiye’nin hukuk devleti olması gerektiğine inanıyorsak bu çağrıyı sorumlulara yönelik istifa yapmanın bir yurttaş olarak benim olduğu kadar sizlerin de kutsal bir görevi olduğuna inanıyorum.

Saygılarımla.
Prof. Dr.Kayhan KANTARLI
Ege Üniversitesi Emekli öğretim üyesi
Tel: (0532)-6301473

4 attachments — Download all attachments (zipped for English (US)Filename encoding menu)
GİZLİ GENELGE suç belgesi.pdf GİZLİ GENELGE suç belgesi.pdf
273K View Download
ÜKD EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU.pdf ÜKD EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU.pdf
340K View Download
ÜKD SAVCILIK DİLEKÇESİ EÜ REKTÖRÜ HAKKINDA Suç Duyurusu (1).doc ÜKD SAVCILIK DİLEKÇESİ EÜ REKTÖRÜ HAKKINDA Suç Duyurusu (1).doc
142K View Download
ANAYASAYA MEYDAN OKUYAN TABLO ZAMAN 14 NİSAN 2011.pdf ANAYASAYA MEYDAN OKUYAN TABLO ZAMAN 14 NİSAN 2011.pdf
251K View Download

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir