KANSERLE BOĞUŞAN TUTUKLULAR…

Cumhuriyet Pazar Dergi 07.07.2013
Kemal Avcı F Tipi’nde kanserle savaşıyor

 

ESRA AÇIKGÖZ
esraacikgoz@cumhuriyet.com.tr

Esra_Acikgoz

“Kemal Avcı’yı duydunuz mu?” diye başlıyor mektup ve beklemeden yanıtı da kendisi veriyor: “Kemal Avcı bir devrimci tutsak. Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde kanserle mücadele ediyor. 13 yıldır baskının, zulmün, hukuksuzluğun kaynağı olan tecritle de mücadele ediyor Kemal. Çünkü hasta eden tecrittir. Bunu 13 yıldır yazıyoruz. Anlatıyoruz. Hem de belgeleriyle… Kemal her gün saatlerce süren yolculukla Edirne Tıp Fakültesi’ne ‘tedavi’ye götürülüyor. Hem de ring aracıyla.
Hem de bu sıcaklarda ve kanserle mücadele ederken.”

10 Aralık 2012’de gözaltına alınan Avcı, 13 Aralık 2012’de tutuklandı. 26 yaşındaki Kemal Avcı, “örgüt üyeliğiyle” suçlanıyor. O tarihten beri Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde ülser, epilepsi, romatizma ve yüksek tansiyon hastalıklarıyla boğuşarak yaşamaya çalışıyordu Avcı, derken mide kanseri teşhisi de konuldu. Son iki ayda 15 kilo verdi. Bu hafta ameliyat olmasına ve midesinin beşte dördünün alınmasına karar verildi. Tabii daha önce üç kere yaptıkları gibi ameliyat tarihi sebepsiz yere ertelenmezse! Avukatı Avcı’nın tahliye edilmesi için mahkemeye başvurdu. Ancak İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Salih Kaya, doktora sormak yerine kararı kendi verdi: “Sanığın tutuklu kalmasında mahkememizce engel bir durum bu aşamada görülmedi.”

Bana Kemal Avcı’yı hatırlatansa Kocaeli 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nden Taner Korkmaz’ın mektubu. Yani F Tipleri’nin neden olduğu yıkımı, zulmü bizzat yaşayan biri, dolayısıyla Kemal Avcı’yı neden unutmamamız gerektiğini en iyi onun cümleleri anlatıyor:

“Abdullah Akçam’ı hatırlıyor musunuz? Ya Güler Zere’yi? 19-22 Aralık’taki gibi Buca, Ulucanlar’daki gibi döve döve öldürülmüyoruz artık. Yakarak, kimyasalla, kurşunla değil… Hastalıklarla ölüyor insanlarımız. Tecritle… ‘Bir köyde bir kişi açlıktan ölüyorsa, o köyün hepsi katildir’ demiş Hz. Ali. Bir ülkenin hapishanelerinde hastalıktan ölüyorsa tutsaklar, o ülkeyi yönetenler, aydınlar, yazarları, bilim insanları ses çıkarmıyorlarsa? Kemal Avcı’yı tanıyor musunuz? Duydunuz mu? Güler Zere gibi öldürülmesine izin vermeyin. Vermeyelim. Çünkü öldürmek istiyorlar…”

Üstelik yalnızca Avcı’yı da değil, İHD’nin verilerine göre, cezaevlerinde 122’si ağır olmak üzere 413 hasta tutuklu ve hükümlü bulunuyor.

====================================

Dostlar,

Aşağıdaki görselleri de biz ekleyelim…
Tıbbyenin 5. sınıfında geleceğin hekimlerine belletmeye çalıştıklarımızdan..

Hukukun daha 1. sınıfında geleceğin yargıç ve savcılarına öğretilmiyor mu acaba?

Küçük savsaklamaların (ihmallerin) büyük bedelleri..

Çok yazık..

  • Dileriz bu acılar insanlığı – insan aklını ve vicdanını olgunlaştırsın..

Tutuklular_kanserle_savasiyor

Ceza_Muhakemeleri_Yasasi_infazi_erteleme Diderot-1Diderot-2Sevgi ve saygı ile.
Ankara, 13.7.13

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir