Haşim Kılıç: Hakimler Tahliye Kararı Verebilir

Haşim Kılıç: Hakimler Tahliye Kararı Verebilir

Hasim_Kilic

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç,
uzun tutukluluklar konusunda verdikleri kararla ilgili,
  • ”Mahkeme, 10 yıllık sürenin anayasaya aykırı olduğuna oy birliğiyle karar verdi. Hakimler, gereğini yapar; onların takdiri.’’ ifadesini kullandı.

 

Hükmün, Anayasa’nın 13. maddesi olan, ”ölçülülük” ilkesi gereği iptal edildiğini söyleyen Kılıç, “Gerekçeli karar yazıldığında bu daha iyi anlaşılacaktır” diye konuştu.

5 YILI DOLDURANLAR TAHLİYE EDİLEBİLİR

Kılıç, kararın cezaevinde 5 yılını dolduran tutuklulara tahliye yolu açabileceğini kaydetti.

Milliyet gazetesine konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı,

  • ”Hakimler, isterlerse bu kararı dikkate alarak ve diğer şartları da gözeterek
    tahliye edebilirler. 10 yıl kuralı, bir yıl daha yürürlükte olmakla birlikte,
    hakimler tahliye kararı verebilir.”

değerlendirmesinde bulundu.
http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/kilic-hakimler-tahliye-karari-verebilir-h38106.html

***********************************

Anayasa_Mahkemesi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa değişikliği paketinin bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan davada
kararı açıkladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa Değişikliği Paketi’nin iptali ve yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin davayla ilgili Yüce Mahkeme’nin aldığı kararı, düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı ve soruları yanıtladı.

Kılıç, Anayasa’nın bazı maddelerinde değişiklik yapılması hakkındaki Kanun’un iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi 111 milletvekilinin yaptığı başvurunun, bugün Anayasa Mahkemesi tarafından saat 09.30′da başladığı görüşme ve müzakerelerin 9,5 saatlik bir maratondan sonra karara bağladıklarını bildirdi.

Kılıç, alınan kararlarla ilgili şu açıklamayı yaptı    :

“Başvuran davacıların, bu Anayasa paketinin tamamının şekil yönünden iptali konusundaki iddialarının tamamı reddedilmiştir.

Ancak, Anayasa paketinin, anayasamızın 4. maddesinde ön görülen teklif edilemezlik yasağı kapsamında olduğu iddia edilen 8., 14., 16., 19., 22., 26. maddelerinin incelenmesine oy çokluğuyla karar verilmiş ve yapılan denetim sonunda kanunun
16. maddesiyle Anayasa Mahkemesi’nin yapısına ilişkin Anayasa’nın 146. maddesinde yapılan değişikliğin 4. fıkrasında Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Sayıştay, Yükseköğretim Kurulu ve Baro Başkanlarının Anayasa Mahkemesi’ne gönderecekleri üyeler için yapacakları seçimlerde, her üyenin bu seçimlerde kullanacağı oyda, her üyenin ancak bir aday için oy kullanabileceğine ilişkin, tırnak içinde ifade ediyorum burayı, her üyenin yani fıkrada iptal edilen bölümü söylüyorum; ‘Her üyenin ancak bir aday için oy kullanabileceğine ilişkin’ bu ibare
iptal edildi.

Yine kanunun 22. maddesi ile Anayasa’nın 159. maddesine yapılan düzenlemenin
3. fıkrasında yer alan ‘Sayın Cumhurbaşkanı’nın Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na atayacağı üyelerin iktisat ve siyasal bilim dallarıyla, üst kademe yöneticilerinden olacağına ilişkin ibare, yine bu 3. fıkradaki yine tırnak içinde söylüyorum; ‘iktisat ve siyasal bilim dallarıyla’, yine tırnak içinde, ‘üst kademe yöneticileri’ bu ibareler iptal edilmiştir. Yani geriye kalan hukuk dallarındaki öğretim üyeleri ile avukatlar arasında seçim mümkün halde devam edecektir.

Yine ayrıca Danıştay, Yargıtay, Adalet Akademisi ile adli ve idari yargı hakim ve savcılarının hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’na üye seçiminde ancak bir aday için
oy kullanabileceklerine ilişkin ibare de iptal edilmiştir. Ve bu ibarelerin, yine tırnak içinde ifade ettiğim, ‘ancak bir aday için oy kullanabileceklerine ilişkin’ ibarelerin bu esas maddelerin dışında, geçici maddelerde de yansımaları var. oralarda da geçici maddelerde bu ibareler yer alıyordu. O maddeler içinden de, geçici maddeler içinde de bu ibareler çekilip alınmıştır, iptal edilmiştir.

Yürürlüğün durdurulmasına ilişkin istem oybirliğiyle reddedilmiştir. Kurulumuzun aldığı sonuçlar bunlardır, bu sonuçların ülkemiz için, milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”
(http://www.anayasa.gov.tr/index.php?id=1&c=1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir