Türker ETRÜRK : AMERİKAN HALKINA MEKTUBUMDUR

 

AMERİKAN HALKINA MEKTUBUMDUR

portresi_sade

 

Türker ETRÜRK

 

 

Bu mektubu size yazmamı çok sevdiğim ve fikirlerine değer verdiğim bir büyüğüm istedi. Kendisi yıllarca ülkenizle iş yapan ve siz Amerikan halkına karşı olumlu duygulara sahip bir iş adamıdır. Büyüğüm, halen Obama yönetimi tarafından sürdürülen Türkiye ve Ortadoğu politikalarının çok yanlış olduğunu, bunun gelecek nesilleri travmalı hale getireceğini ve birbirlerini düşman olarak görmesine neden olacağı konusunda
sizleri bilgilendirmemi istedi.

Büyüğüm haklıydı, çünkü siyasetçiler ve yöneticiler geçiciydi ama halklar bakiydi.
Evet, doğruydu ama bu mesajı niçin ben vermeliydim? Hangi Amerikalı okurdu beni!
Bu endişemi dile getirdiğimde bana “Senin yazılarını okuyorum ve ABD’nin
Ankara Büyükelçiliği tarafından okunduğunu biliyorum.“
dedi.

Haklı olabilirdi çünkü yaklaşık bir yıl önce yazılarımı yayınlayan internet sitelerinden birisinin sahibi beni arayarak “Yazınızı sitemde paylaşalı sadece 4 saat oldu, şu anda çok yüksek tıklama seviyesine ulaştık. Çoğunluğu Avrupa, Körfez ülkeleri, İran ve Suriye, işin ilginci 2 tık da Pentagon’dan“ demişti.

Belli ki siyasetçileriniz, askerleriniz ve istihbaratçılarınız benim gibi insanların
ABD’nin politikalarını eleştiren yazılarını ve değerlendirmelerini okuyor ve izliyorlar
ama siz Amerikan halkının sanırım bu durumdan haberiniz yeterince yok.

İç savaşı tetikleme peşindeler

Bugün Obama yönetimi, yanlış yolda olup ülkenizin kısa vadeli çıkarları için
uzun soluklu menfaatlerinizi, evrensel değerleri, etik ilkeleri, demokrasi ve insan hakları prensiplerini, ABD’nin kuruluş ideallerini ve gelecek nesillerinizin güvenliğini
yok etmektedir.

 • Ankara Büyükelçiniz Francis Ricciardone, Türkiye’nin hassas bölgelerinde dolaşarak ve hassasiyetlerini kaşıyarak bir iç savaşı tetikleme peşindedir.

Basından kısmen izlediğiniz gibi, Türkiye’deki halk hareketi çevre duyarlılığı için yapılan eyleme karşı polisin yaptığı hunharca ve vahşice saldırı sonucunda başlamış, tüm ülkeye yayılmış, Erdoğan ve AKP’ye karşı bir isyana dönüşmüştür. Artık sorun ağaçların kesilmemesini ve köktendinciliğin sembolü olan Topçu Kışlası’nın inşasını engellemenin ötesine geçmiştir.

Türkiye’de halen devam eden isyanın ana nedeni 11 yıllık Erdoğan ve AKP iktidarlarının icraatlarıdır. Ama Türk halkı, Erdoğan ve AKP’yi iktidara getirenin, destekleyenin ve isyana neden olan projelerin % 75’inin arkasında ABD yönetimleri olduğunu bilmektedir.

Türkiye’de tarihte hiç olmadığı kadar Amerikan düşmanlığının yayıldığını
biliyor musunuz?

Eskiden Siyasal İslamcılar ve Sosyalistler Amerikan düşmanlığı yapardı,
şimdi bu nefret toplumun her kesimini kapsıyor.

Erdoğan ve AKP iktidarı Atatürk’ü yok etmeye ve O’nun izlerini Türkiye’den silmeye çalışmaktadır. Siz Amerikalılar Atatürk’ü tam olarak nasıl tanıyorsunuz bilmiyorum ama

 • Atatürk Batı’nın uzun dönemde acı çekerek gerçekleştirdiği Rönesans – Reform ve Aydınlanmadır. Bunlar giderse geriye ortaçağ kalır.

Obama yönetiminin Türkiye’nin komşusu Suriye’ye müdahale edebilmek için Erdoğan ve bazı çağdışı Körfez ülkeleri ile birlikte Suriye’ye terör ihraç ettiğini biliyor musunuz?

ABD yönetiminin Suriye’de desteklediği El Kaide bağlantılı canilerin insanları
canlı canlı kesip kalplerini ve ciğerlerini yediklerinin farkında mısınız?

Thomas Harris’in yarattığı Sir Anthony Hopkins’in canlandırdığı yamyam
(İnsan eti yiyen) kurgu karakteri Hannibal Lecter’ın ve hem de yüzlercesinin
Suriye’de ABD politikaları ile yaşama geçirildiğini size anlatıyorlar mı?

Bunları biliyor musunuz?

Türkiye’de rejim değişikliği yapabilmek maksadıyla Erdoğan eliyle sürdürülen politikaların önünü açabilmek için Ergenekon ve Balyoz gibi operasyonların yapıldığını, bunların arkasında CIA’nın olduğunu ve ülkemizin aydınlık yüzü olan siyasetçilerinin, bilim insanlarının, gazetecilerinin ve askerlerinin zindanlara atıldığını biliyor musunuz? Artık Türkiye’de hukuk ve adalet yoktur. Askerlerin içinden geldiğim ve iletişim içinde olduğum için biliyorum Türk Silahlı Kuvvetleri, istisnasız
en kıdemsizinden en kıdemli komutanına kadar Amerika’dan nefret ediyor.
Bu sonucu yaratan ABD yöneticilerinin ufuksuz ve yarınını görmeyen siyasetidir.

ABD yönetiminin arkasında olduğu Erdoğan ve AKP iktidarının yürürlüğe soktuğu
4+4+4 adındaki ortaçağ karanlığının eğitim ve öğretim sistemini biliyor musunuz? Bu eğitim sisteminden yetişse yetişse köktendinci bombacı yetişir. Yarın dünyanın herhangi bir yerinde evlatlarınızı veya torunlarınızı din adına patlatılan bombalar ile kaybederseniz, bu bombacıyı yetiştiren iklime ülkenizin sağladığı bu katkı nedeniyle vicdan azabı duymayacak mısınız?

Ben Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde yapılan Türk Devrimlerinin oluşturduğu laik eğitim kurumlarında yetiştim. Hiçbir ırka, millete, dine ve mezhebe karşı nefret bir yana olumsuz bir önyargıya bile sahip değilim.

Geçen ay bir konferans için Londra’daydım. Konferans sonrasında yapılan yemekte karşıma oturan bayan, 30 yıl önce Türkiye’den İngiltere’ye göç etmiş bir
Musevi olduğunu ve beni dinlemek için geldiğini söyledi. Konuşmam sırasında Ortadoğu’da olanları anlattığımdan İsrail’in ülkemize karşı tehdit oluşturan politikalarından bahsetmiştim.

Yanlış anlamaması için tekrar anlattım. Benim İsrail’i tehdit olarak değerlendirmem sürdürülen politikalara bağlıdır ve konjonktür ile ilgilidir. Yoksa benim antisemitik (Yahudi aleyhtarı) olmadığımı ama Erdoğan ve AKP iktidarının güce tapınma ve
hedefe ulaşana dek takiye yapma ilkelerine uygun olarak İsrail ile işbirliği yaptıklarını ama antisemitik olduklarını delilleri ile anlattım.

Yaşasın dünya barışı!

Sevgili Amerikan halkı;

Mektubuma son verirken bilmenizi isterim ki, Obama yönetimi tarafından sürdürülen politikalar Türk ve Amerikan halkları arasında düşmanlığa neden olmakta,
bölge ve dünya barışını tehdit etmektedir.

Geçtiğimiz Pazar Mısır’ın Tahrir meydanında yapılan gösterilerde “Obama Terörü destekliyor“ dövizi dikkatimi çekti. Bu çok doğru! Gerçekten ABD yönetimi
dünyanın her yerinde kısa vadeli hedeflerine ulaşmak için Türkiye de dahil,
terörü desteklemektedir.

Sanırım demokrasi bu olmasa gerek!

 • Yaşasın Türk ve Amerikan halklarını kardeşliği,
  yaşasın dünya barışı!

Saygılar sunarım.
02.07.13

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

“Türker ETRÜRK : AMERİKAN HALKINA MEKTUBUMDUR” için bir yorum

 1. ABD VE BÜTÜN DÜNYA HALKLARI ADINA CEVAPTIR!..

  Önce, Amerikan Halkı diye ABD’nin özgür vatandaşlarına hakaret etmişsiniz… Özellikle ABD toprakları üzerinde doğan ve yaşayan hiçbir halka ve hiçbir millete hakaret edemezsiniz.

  ABD dünyanın her tarafından gelen çeşitli millet ve milliyetlere mensup özgür ve eşit insanların kurduğu elli iki devletin oluşturduğu bir federasyondur… Hiçbir halk ve millet bir diğerinin altı ya da üstü değildir… ABD devletlerini kuran bütün halk ve milletler birbirine eşittir.

  Sizdeki üst kimlik akıllılığı, ABD topraklarına ve bütün Amerkan anakarasına hiç uğramadığı gibi ABD’yi oluşturan elli iki devlette lafı bile olmamıştır.

  ABD toprakları, üstünde, altında, havasında ya da suyunda varolan canlı ve cansız her şeyden sorumlu FEDERAL ORDU VARDIR… Federal Ordu; havada uçan gözle görülmeyecek kadar küçük böceklerden de, denizin dibindeki mikro organizmalardan da, Alaskalardaki buzullardan da, Arizona Çölündeki kumlardan da sorumludur.

  ABD’de devleti ve sistemi koruyan çok yetkili bir Federal Senato vardır… Başkan da dahil Seçilmiş ve Atanmış bütün yöneticiler Senato tarafından denetlenirler… Başkan Obama’yı ABD politikalarına ve çıkarlarına aykırı bir iş ve bir yanlıştan dolayı Cumhuriyet Senatosu’na şikayet edebilirsiniz…

  Sizin tapındığınız “Türk Milleti” gibi , ABD’de bir Amerikan Milleti yoktur…Ama gerektiğinde elli altmış milyon insanın seçtiği bir Başkanı, Başkanlık Makamından indiren çok güçlü bir Savcılık Makamı ve çok güçlü bir adalet sistemi vardır.

  Başkan Nixon’ın size göre çok küçük bir suç işlediği ortaya çıkınca; bir Savcı karşısına çıkmış ve ABD Başkanı’nın istifa etmesini istemişti… Başkan Nixon ya istifa etmek ya şerefsiz bir şekilde bütün sosyal haklardan mahrum olmak üzere azledilmek zorunda kalmış ve istifa etmeyi tercih etmişti.

  ABD ve Amerika Anakarasında hiçbir zaman bir Ortaçağ düzeni kurulmamış; bu nedenle, Rönesas ve Reform Hareketlerine ihtiyaç da duyulmamıştır. ABD sistemi Atatürk gibi kişilere değil, ANAYASA’ya, KANUNLARA, HUKUK VE ADALETE adalete bağlıdır.

  Size de; özgür ABD vatandaşları, özgürlük, adalet, eşitlik isteyen bütün dünya halkları adına; ANAYASAYA, KANUNLARA, HUKUKA VE ADALETE BAĞLI OLAN SİSTEMLER TAVSİYE EDERİZ…

  10-Kasım-1938’de ölen Atatürk’e bağlı olmakla, özgür ABD vatandaşlarına ve dünyada hiçbir insan topluluğuna akıl veremezsiniz… Ölüye bağlı olmak dünyanın hiçbir yerinde hoşgörülmez… Dünyanın en kötü yöneticilerini başınıza getirmekten başka bir işe yaramaz da…

  Sayın Erdoğan ve Ak Parti, sizin bu mektunuzdaki akıl ve mantıktan çok çok çok değerli bir anlayışın mensuplarıdır… Siz, önce kendinizi bu akıl ve mantık düzeyinden kurtarın!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir