Taksim Dayanışması: ‘Mücadeleye Devam!’


Taksim Dayanışması: ‘Mücadeleye Devam!’

Taksim Dayanışması’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Taksim Dayanışması tarafından sabah saatlerine kadar süren toplantı ve forumlar sonucunda oluşan açıklamadır.


Taksim gezi parkı
nda ağaç katliamını durdurmak için
başlayan direnişimiz, Gezi Parkı sınırlarını aşarak İstanbul halkının ve ardından Türkiye’nin dört bir yanından yurttaşların onbir yıllık AKP İktidarına karşı birikmiş olan öfkesi ile buluştu. Yüz binlerce insan sokaklarda direnişlerinin 18’inci gününü tamamladılar.

Bu memleket topraklarının tanık olduğu en büyük hak arama mücadelelerinden biri olarak tarih sahnesinde yer alan bu direniş daha ilk günden başlayarak yoğun polis şiddetinin hedefi oldu. Yaşam hakkı dahil tüm insan haklarının ayaklar altına alındığı bir süreç içindeyiz. Ancak bu zulüm; kalabalıkları dağıtacağı yerde büyüttü, birbirlerini mücadele içinde tanıyan insanların dayanışmasını güçlendirdi, bütün canlıları boğan
gaz bombalarının altında her türlü şiddete karşı sokakları doldurdu, direnişi birleştirdi ve bir halk hareketine dönüştürdü.

Direnişin başlangıcından beri ortaya konulan son derece açık ve haklı istemleri hükümet öncelikle görmezden gelme tavrı aldı. Ardından direnişi bölme, provoke etme ve meşruiyetini zedeleme çabaları içinde oldu. Yerel ve uluslar arası kamuoyu önünde iktidar meşruiyetini yitirerek amacına ulaşamadı. Haklı direnişimizin baskısıyla istemlerini muhatap alma ve tartışma noktasına geldi. Ancak bu daha başlangıç ve mücadele sürüyor.

Bu direniş sırasında polis şiddetinin bir sonucu olarak 18 gün içinde 4 yurttaşımız;

  • Ethem Sarısülük – Mehmet Ayvalıtaş – Abdullah Cömert – Mustafa Sarı yaşamını yitirdi.
  • Pek çok yurttaşımız görme, işitme ve uzuv yitimine neden olacak biçimde yaralandı. 

Öldürülen arkadaşlarımızın acısını yüreklerimizde duyumsuyor ve en temel demokratik haklarını kullanırken öldürüldüklerini anımsatıyoruz.

  • Henüz bu ölümlerin sorumluları hakkında ciddi bir işlem başlatılmamış olduğunu
    bir kez daha ifade ediyoruz. Bu şiddetin sorumlularının yargı önünde
    hesap vermesinin izlemcisi olacağız.

Ayrıca polisin keyfi gözaltı politikası nedeniyle birçok kişi halen gözaltında tutulmaktadır. Taksim Gezi Parkı direnişçileri ve Taksim Dayanışması olarak
ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan ve tutuklanan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Bu süre içinde üzerimizde yürütülen şiddet politikalarına karşın farklı eğilimlerin zenginliği ile bir araya gelebildiğimizi, tartışabildiğimizi, ortaklıklar yaratabildiğimizi ve birlikte mücadele edebildiğimizi gördük. Zayıflık olarak kabul edilen çoğulcu demokrasi, çoğunlukçuluğun karşısında bir direniş odağı oluşturmamızı sağladı.

İktidarın üzerinden yükseldiği rant ve ekolojik tahribat politikaları karşısında
yüz binlerce insan gezi parkında ağaçları savunarak kendi yaşamlarını ve özgürlüklerini savundular. Gezi direnişi bir özgürlük alanı olarak polis şiddetine karşı barışçıl tutumunu korumayı bildi.

Taksim Gezi Parkı direnişçileri ve Taksim Dayanışması olarak bu süreç boyunca öğrendiğimiz en önemli şey mücadelenin zaman ve mekânla sınırlandırılamayacağı
ve bundan sonra da yaşamın, kentin ve ülkenin her metre karesinde ve her anında süreceğidir.

Direnişimizin 18.gününde 15 Haziran cumartesi günü içindeki tüm canlılar ile birlikte parkımız ve kentimiz, ağaçlarımız, yaşam alanlarımız, özel yaşamımız, özgürlüklerimiz ve geleceğimiz için Taksim Dayanışması olarak nöbete devam ediyoruz. İstemlerimizin izlemcisi olmayı sürdüeeceğiz. Bu direniş, Taksim Dayanışmasının kolektif iradesinin yansıması ve bütünlüklü bir mücadelenin ortak bayrağı olacaktır. Bugünden itibaren tüm yurda ve hatta dünyaya yayılan mücadelemizden gelen dinamizmle ve gücümüzle ülkemizde yaşanan her türlü haksızlığa ve mağduriyete karşı direnişi devam ettireceğiz. Şu anda 18 gün öncesine oranla çok daha güçlü, örgütlü ve umutluyuz.

BU DAHA BAŞLANGIÇ, MÜCADELEYE DEVAM!

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/taksim-dayanismasi-mucadeleye-devam-haberi-74749http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/taksim-dayanismasi-mucadeleye-devam-haberi-74749

Not : Bu gün 20. gün ve 193 kişi gözaltında.. (A. Saltık, 17.6.13)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir