Başbakan’ın Ruh Sağlığı “Acil Mola” Gerektiriyor!


Dostlar
,

Ülkemizin zor ve yoğun günleri sürüyor. Bu haberi dün sitemize koyacaktık ama
günlük yoğunluk elvermedi.

DİSK Geneş Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu İstanbul’da yaşayan bir tıp doktorudur. Kendi anlatımıyla 9 yaşlarından bu yana Halkevlerinde yetişmiştir. Patoloji gibi önemli bir tıp dalında da uzmandır. Eşi de İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri, Adli Tıp Uzmanı Dr. Ali Çerkezoğlu’dur.  Karı – koca Çerkezoğlı ailesi, yıllardır ülkemizin devrimci savaşımında ön saflarda olageldiler.

'Aşırı sendikacı' Çerkezoğlu konuştu

Dr. Arzu Çerkezoğlu, son genel olağanüstü kurulda DİSK Genel Sekreterliğine  seçildi (6 Nisan 2013). Neredeyse 3 on yıldır değişik örgütlü savaşımın içinde pişmiştir. Gerek zekası gerekse politik birikimi Başbakan RT Erdoğan’dan asla geri olmayan bir arkadaşımızdır.

Toplantıda Dr. Çerkezoğlu Başbakana, “Bunun sadece mimari bir proje olarak algılanmasının artık mümkün olmadığını, bunun sosyolojik bir olay haline geldiğini.” söylemiştir (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/23510391.asp, 15.6.13)

Başbakanın bu yerinde belirlemeye bile tahammülü kalmamıştır. Oysa bu saptamayı bilinçli olarak algılaması çok yerinde ve yararlı olabilirdi. Sonrasında Dr. Çerkezoğlu için kullandığı nitem (sıfat) “aşırı sendikacı” dır. Bu haberler şu dakikaya dek yalanlanmadı. Böylesi bir kavram da yazınımıza (literatüre) yeni girmektedir.

Biz de 37 yıllık bir tıp doktoru/hocası olarak üzüntüyle belirtelim ki;

 • Başbakan RT Erdoğan’ın acil bir “mola”ya ve yoğun bir psikiyatrik – psikolojik desteğe (rehabilitasyona!) gereksinimi var.
  Salt bu olay yüzünden değil.. ağır hatalar zincirleme..
   
 • Bu gerilim ve sağlıksız yapı ile ülke yönetilemez. Böylesi ürkünç durum, DEVLETİN GÜVENLİĞİ bakımından da asla kabul edilemez.
 • Bu durumda, başta Sağlık Bakanı / Bakanlığı olmak üzere,
  Devletin -ve AKP’nin- yetkili makamları tarihsel kritik sorumluluk altındadır.
 • Halkın sağlığı; bedensel- ruhsal – sosyal boyutlarıyla tehdit altındadır ve tehdit, halkın sağlığından sorumlu olan siyasal iktidardan gelmektedir!

Bu vahim bir durumdur. Yurttaşın can ve mal güvenliği kalmamıştır.

 • Ülke tümüyle “gaz odaları”na dönüştürülmüştür.
  Üstelik de ıslatılarak ve dövülerek.

Tarih, bu SÜRDÜRÜLEMEZ olayları kaydetmekte.
(Haberin ayrıntıları aşağıda)

Sevgi ve saygı ile.
16.6.2013, Ankara

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

========================================

Başbakan Disk Genel Sekreterinin Üzerine yürüdü

Taksim Dayanışmasının Gezi Parkı için önceki gece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘la yaptığı 3,5 saatlik görüşmede Başbakan Erdoğan’ın sinirlenerek
Disk Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun üzerine yürüyüp,
heyette bulunan isimlere hakaretler ettiği iddia edildi.

Gezi Parkı’ndaki direnişin 17. gününde Taksim Dayanışması ve sanatçılar heyetinin Başbakan Tayyip Erdoğan’la Başbakanlık Konutu’nda yaptığı 3,5 saatlik görüşmenin ayrıntıları ortaya çıktı. Erdoğan’ın, 8 kişilik Taksim Dayanışması heyetinden yalnızca iki kişiyle görüşmeyi kabul ettiği kurulun ısrarı sonrasında öbür 6 kişinin de toplantıya katıldığı öğrenildi. Toplantıda Başbakan’ın heyetteki kişilere zaman zaman sinirlenerek hakarete varan sözler sarf ettiği ifade edildi. YURT Gazetesinden Caner Taşpınar’a konuşan TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, yaşananları doğrulayarak,

 • “Başbakan bir bayan arkadaşımızın makul talebine karşılık,
  çok sinirlenerek üzerine yürüdü.” dedi.
‘BAŞBAKAN ÜZERİNE YÜRÜDÜ” TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Muhcu, “Heyetimizde 8 kişi yer alıyordu. İki kişiyi görüşme için aldılar. Talebimiz üzerine toplantının başlamasından yaklaşık bir saat sonra heyetteki
öbür arkadaşlarımız da toplantıya girebildi.”
 diye konuştu.Muhcu,“Başbakan bir bayan arkadaşımızın son derece makul talebine karşılık sinirlendi ve üzerine yürüdü. Sonra da toplantıyı terk etti.”dedi.

Muhcu, Başbakanla vedalaşmadan ayrıldıklarını belirtti. SANATÇILARDAN MİTİNGE İTİRAZ Eyüp Muhcu, sözlerini şöyle tamamladı: “Başbakan Topçu Kışlası’nın yapılması için mahkeme kararı çıksa dahi bekleyeceklerini ifade etti. Bu anlamda toplantının olumlu olduğunu söylemek mümkün. Halk oylamasının yapılacağını yineledi.
Özellikle sanatçılar, Başbakan’dan 15-16 Haziran’daki mitingleri iptal etmesini
rica ettiler. Toplumdaki gerginliği arttıracağını belirttiler. Buna karşılık Başbakan
bunun kesinlikle yapılacağını söyledi.”

BAŞBAKAN: HADDİNİZİ BİLİN!TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin ise toplantının gergin geçtiğini belirtti. Beyza Metin, “Bizim için kazanım saylamayacak ama hükümet cephesi için de geri adım olmuş oldu.”dedi. Başbakan’ın heyettekilere
17 dakikalık bir görüntü izlettiğini söyleyen Metin, “Bu görüntülerde göstericilerin yaptıkları yer alıyordu. Polis saldırısına dair bir şey gösterilmedi.” dedi.

Başbakan’ın “Haddinizi bilin” şeklinde sözler sarf ettiğine dikkat çeken Metin,

“Başbakan bize ‘Gençleri alın, almazsanız da biz temizleyeceğiz.’ dedi.
Biz de gençlerin iradesine engel olmayacağımızı belirttik.” şeklinde konuştu.
Başbakan Erdoğan’ın sinirlenerek üzerine yürüdüğü ve dün yapılan AKP İl Başkanları toplantısında “aşırı sendikacı” diye tarif ettiği DİSK Genel Sekreteri
Arzu Çerkezoğlu
, bu tariften rahatsız olmadığını söyledi.

Sendika.org’a konuşan Çerkezoğlu, 

Meselenin ardındaki sosyolojik gerçeği görmek gerekiyor dediğim anda Başbakan sinirlenerek‘Biz sosyolojiyi de iyi biliriz’ dedi ve ses tonu artarak devam etti.
Sonunda da toplantıyı terketti.”  dedi.

http://www.odatv.com/n.php?n=basbakan-disk-genel-sekreterinin-uzerine-yurudu-1506131200http://www.odatv.com/n.php?n=basbakan-disk-genel-sekreterinin-uzerine-yurudu-1506131200

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir