Polisler eve girip kadınları dövüyor!


CHP’Lİ VEKİLDEN VAHİM İDDİA:

Polisler eve girip kadınları dövüyor!

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Gezi Parkı eylemine destek verirken başına aldığı darbelerle yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in katledildiği Armutlu Mahallesi’nin özel olarak hedef seçildiğini vurgulayarak polislerin kadın ve çocukları sokaklarda sürüklediğini, hatta kimi evlere girdikleri iddiasını dile getirdi.

CHP’li Eryılmaz, önceki akşam Cömert’in yaşamını yitirdiği Armutlu Mahallesi’nde yaşananları anlattı. Armutlu’nun Türkiye’nin en duyarlı yerlerinden biri olduğuna
işaret eden Eryılmaz, bölgeyi “Orasının seçilmiş olması bence rastlantı değildir. Provakasyon yapmak isteyen, halkı galyena getirmek isteyenlerin üs olarak kabul ettiği, hedef olarak görüp seçtiği bir yerdir. Bu amaçla hareket edenler açısından stratejik bir yerdir.” sözleriyle tanımladı.

Eryılmaz, “Türkiye’nin her yerinde eylem vardı. İddia ediyorum, hem Taksim’de
hem Kızılay’da yaşanan o orantısız güç Armutlu’da uygulanana göre geri kalmıştır. Armutlu’da güç kullanımı çok daha şiddetli olmuştur.” değerlendirmesini yaptı.
CHP’li Eryılmaz, önceki ve dün gece bölgede yaşanan sıcak gelişmelerle ilgili şu
bilgileri aktardı:

“TOMA’lar mahalle aralarına giriyor. Sivil polisler ellerinde sopalarla vatandaşların
evine saldırarak hatta kimilerinin camını kırarak gaz bombası atıyor. Sivillerin çocukları, kadınları dövdüklerine ilişkin görüntüler geldi. Bunlar, normal göstericileri dağıtmanın ötesinde bir kin bir nefret var. Vatandaşlar öyle algılıyor bunu.”

Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ile yaşananlar nedeniyle iki kez tartıştığını da aktaran Eryılmaz, bunun nedenini ise şöyle açıkladı:

“O’nun da biraz aczin içinde olduğunu gördüm. Neden bu şiddet uygulanıyor?
Bu sivil polisler neden mahalle aralarında dolaşıp vatandaşa saldırıyor, iç savaşta gördüğümüz manzaralar bunlar.. dedim. Neden engellenmiyor; TOMA’lar niye sokuluyor; eli sopalı, kim olduğu belli olmayanlar nasıl vatandaşı evinden çıkarıp dövebiliyor?

Kadınları sokakta sürüklüyorlar
. Bunlara bu yetkiyi kim verdi ve niye müdahale edilmedi? Çıksın biri açıklasın, niye Armutlu’ya böylesine saldırılıyor, kinin nedeni ne?”

*****

Sivil polisin kalın tahta ve sopalarla müdahale ettiği
Hatay’daki gösteri ölümle bitti

Sopayla öldürdüler!

  • Yurttaki protestolarda eli sopalı sivil polisler dehşet saçıyor.

Hatay’da 22 yaşındaki CHP İl Gençlik Kolları üyesi Abdullah Cömert, kafasına aldığı darbelerle yaşamını yitirdi.

4_Haziran_2013_Hatay_Abdullah_Comert_olduruldu

Cömert sosyal medyadaki son mesajında

Devrim için alanlardayım, gerekirse öleceğiz.” demişti.

İzmir’deki eli sopalı sivillerin de polis olduğunu Emniyet doğruladı.

(Cumhuriyet, 5.6.13)

Yayınlayan

Ahmet SALTIK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet SALTIK’ın özgeçmişi için manşette tıklayınız: CV_Ahmet_SALTIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir