Sağlıkçılara silahlı tehdit

Sağlıkçılara silahlı tehdit

Sağlık emekçilerinin şiddete karşı yaptığı grevin üzerinden henüz iki gün geçmişken Ankara İbn-i Sina Hastanesi’nde bir hasta yakını silah göstererek sağlıkçıları tehdit etti. Olayın ardından bu sabah hekimler İbn-i Sina Hastanesi’nde iş bırakarak,
saldırganın yargılandığı Ankara Adliyesi’ne yürüdü.

Olay dün gece saat gece 02.00 sularında İbn-i Sina Hastanesi’nde gerçekleşti.
Eşi Münevver Ataoğlu’na bakılmadığı gerekçesiyle iş adamı Metin Ataoğlu, 80 hastaya birden aynı anda bakan hemşire Burcu Türkcan’nın üzerine yürüdü. Asistan hekim Batuhan Erdoğdu’nun araya girmesiyle daha da hırçınlaşan saldırgan, belindeki silahı göstererek, “Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz? Aşiretiz biz, vurdurmayın kendinizi!” diye tehdit savurdu. Saldırgan daha sonra gözaltına alındı. Bunun üzerine saldırganın akrabaları hastaneye gelerek Türkcan ve Erdoğdu’ya “Şikâyetinizi
geri almazsanız, Metin serbest bırakılmazsa kafanıza sıkarız.” diye tehditte bulundu.

ÇALIŞANLAR İŞ BIRAKTI

Bu gelişmelerin üzerine hastane çalışan hekimler ve sağlık emekçileri bugün
iş bırakarak, hem genç meslektaşlarına sahip çıktı hem de “sağlıkta şiddete son” çağrısında bulundu. 17 Nisan’daki grevden daha yoğun bir katılımın olduğu görülürken, sağlık örgütleri de AKP hükümeti ve onun sağlık politikalarını eleştirdi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Asistan Hekimler Birliği Temsilcisi Dr. Egemen Çiçek, daha iki gün önce yaptıkları grevde Gaziantep’te öldürülen Dr. Ersin Arslan’ı andıklarını ve şiddetin sona ermesini dile getirdiklerini söyledi. Çiçek, bu olayla birlikte iki arkadaşlarının ölüme bir adım daha yaklaştıklarını belirtti.

ÜRESİZ GREV!

Çiçek, Sağlık Bakanlığı’nın hasta ile sağlık çalışanlarını karşı karşıya getiren politikalardan vazgeçmesi uyarısında bulundu. Çiçek, gerekli önlemlerin alınması yönünde somut önerilerini rektörlük, dekanlık ve başhekimliğe ilettiklerini söyledi. İstemlerinin karşılanmaması durumunda bütün Ankara Üniversitesi Asistan Hekimlerinin ve sağlık çalışanlarının eylem planını uygulamaya koyacağını dile getiren Çiçek, süresiz grev de dahil birçok eylemi gerçekleştireceklerine dikkat çekti.

SAĞLIK EMEKÇİLERİ BİRLİK OLUN!

Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Prof. Gülriz Erişgen, sağlık alanındaki şiddeti
geçen yıl Dr. Ersin Arslan öldürüldüğünde kabul ettirebildiklerini belirtti. Erişgen, şiddetin önlenmesi için Sağlık Bakanlığı yetkililerine yasal önlem alınması isteminde bulunduklarını fakat bu önlemlerin alınmadığını söyledi.

Türk Sağlık-Sen Ankara Üniversite Hastaneleri Şube Başkanı Alparslan Cenk Kocabaş, da olayı kınadı. Kocabaş, “hastalara yardım eden sağlık emekçilerine şiddet uygulayanların en ağır cezaları almasını istiyoruz. Elinde silahla terör estirenler geçmişte bu günü haber vermişlerdi” dedi.

SES Şube Başkanı İbrahim Kara ise, “Artık yağma yok! Bir arkadaşımıza hakaret edildiğinde, bir arkadaşımıza el kaldırıldığında birbirimizi korumaya söz verelim.
Sağlık emekçileri birlik olalım..” mesajını verdi.

Ankara Tabip Odası Başkanı Prof. Özden Şener, “yaklaşık 10 aydır 7 bin 700 saldırı gerçekleşti. Hiçbir arkadaş bizim için cam tüp değildir. Tüp yere düştü işimize devam edelim diyemeyiz. Anayasa yapma heveslisiyseniz, iki maddelik sağlıkta şiddeti önleme yasası da çıkarırsınız.” dedi.

‘CAN GÜVENLİĞİM OLANA KADAR MESLEĞİMİ YAPMAYACAĞIM’

Saldırıya uğrayan asistan hekim Dr. Batuhan Erdoğdu da olayla ilgili konuşma yapmayacağını fakat kendisinin can güvenliği sağlanana dek mesleği yapmayacağına ant içtiğini söyledi. Açıklamaların ardından sağlık emekçileri İbn-i Sina Hastanesi’nden Adliye binasına yürüdüler. Yürüyüş boyunca çevreden alkışlarla destek alan hekimler ve sağlıkçılar, adliye önünde saldırgan Metin Ataoğlu’nun ifade vermesini beklediler. Ataoğlu savcılığa ifade verdikten sonra nöbetçi mahkemeye sevk edildi.
(Ankara \ EVRENSEL, http://evrensel.net/, 19.4.13)

Sevgi ve saygı ile.
Ankara, 19.4.13

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

 

Sağlıkçılara silahlı tehdit” hakkında 3 yorum

 1. Ahmet Nişancı

  Her Zamanın En İyi Dostu Sayın Saltık,
  “Hiçbir meslek bir diğerine göre daha üstün değildir:” denebilir; ama hekimlik ayrı tutulursa…
  “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” demiş Hz. Ali ve öğretmenlik mesleğini ön plana çıkarmak istemiş.
  Ben derim ki:”Canıma can katana değil köle olmak, kurbanlar adamalı.”
  Kimdir cana can katacak? Elbetteki hekimlerimiz…
  Eşimin de hasta olarak, olayın geçtiği yere yakın odada olaya ilişkin sesleri duyarak tanık olduğu üzücü olayı nefretle kınıyoruz ve canımıza can katan hekimlerimize güven içinde çalışacakları ortamların sağlanması için
  T.B.M.M’.ni ve Sağlık Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz.

  Cevapla
 2. Ahmet Nişancı

  Değerli Dost,
  Uzun süredir/ 7 aydır eşimin sırtında oluşan bir ağrının nedeni bulunsun diye uğraş veriliyor. Henüz netice alınamadı. Şuanda İbn-i Sina Hastanesi Endokriniloji servisinde yatıyor eşim. Sanırım Pazartesi (22 Nisan) günü tekrar Kalp Merkezi’ne transfer edilerek, Sayın Özenci Hocamızın gözetiminde arayış ve tedavisine devam edilecek. Sevgi ve saygı ile bilginize sunarım.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir