SELÇUK EREZ : “Akilsiz” Adamlar

 

Cumhuriyet Pazar Dergi 07.04.2013
SELÇUK EREZ

file:/Users/apple/Desktop/1411%20pazar/indd/07PD03/%207%20NISAN%202013:CALISMALAR:LOGOLAR%20ICIN:PAZARINPENCERESINDEN-2SATIR.jpg

“Akilsiz” Adamlar

Birtakım seçkin köşe yazarlarına durmadan “yalaka, yalaka!” diyenler var. Herhalde anlatmak istedikleri, bu kimselerin bir kişiyi, salt çıkar sağlamak amacıyla övmekte, göklere çıkarmakta olduklarıdır. İnsanları bu şekilde eleştirmek yanlıştır. Hatırlayın: Nazi işgalindeki Fransa’da Hitler’in askerleriyle, subaylarıyla yatıp kalkanlara “yalaka” filan demişler miydi?  Asla! Başka şeyler söylemişler ve ancak Almanlar gittikten sonra bunları, saçlarını sıfır numara tıraş edip, yüzlerini badana boyasıyla boyayıp arabalara bindirmiş ve kentlerde dolaştırmışlardı.

Öyleyse bu devrede hâlâ birilerine “yalaka” denilebiliyorsa, buralarda demokrasi var demektir! Bu gerçeklerin ışığında, bazı yazarlara böyle seslenenlere şimdi biz ne diyelim? Herhalde “akil adamlar” diyemeyeceğiz. Sonra, bu kimselerin illaki bir çıkar karşılığında yalakalık ettiklerini nereden çıkarıyorsunuz? Karşılıksız yalakalık denen bir şey yok mudur?
İnsanlar sadece kirpikleri uzun, saçları lüle, burnu en estetik kadınlara mı içten yalakalık ederler? Burnu çökkün, gözleri torbalı, bıyığı çipil, meymeneti az birine de âşık olunamaz mı? Size Vahdettin’i mi anımsatıyor? Vahdettin’i bile yakışıklı bulan yok muydu sanıyorsunuz? İnanmazsanız Bardakçı’ya sorun.
“Yalaka”lar aslında “Vandallar” gibidirler. Onlar da önceleri anlaşılmamış, vahşi sürüler halinde dolaşan bireyler sanılmış, tiksinç ev böcekleriyle bir tutulmuş ama zamanla çok sanatkâr oldukları, ince gerdanlıklar, amuletler, fibulalar üretebildikleri anlaşılmıştır (Bkz. Vandal süsleri: İÖ 4. yy. Viyana  Kunsthistorisches Museum)
“Yalaka”lar biraz da Neandertal’lere de benzerler: Neandertal’ler de eskiden hor görülür, homo sapiens ecdadımızla başa çıkamayacak kadar geri zekâlı olduklarından zamanla yok olduklarına inanılırdı. Onlara da artık kötü gözle bakılmamaktadır; bacak kemiğinden kaval yapıp çalacak kadar zeki oldukları anlaşılmıştır. Aslında ortadan kaybolmamış, aramıza karışıp izlerini kaybettirmişlerdir. Dikkatle bakılırsa bazı futbol kulübü başkanlarının, karizmatik demagogların bunlardan oldukları anlaşılır.
Neandertal’lere, “yalaka”lara lokantada rastlarsanız yemek yediklerinde bakın, dillerinin yağ çeke çeke büyümüş olduğunu ve çoğunun mantar kapmış bulunduğunu görebilir, onlara acır, belki de sever, bundan böyle aynı seks evlilikleri yapmalarına da karşı çıkmazsınız.

www.selcukerez.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir