DEMOKRATİK ATATÜRKÇÜLÜK

Dostlar,

Sayın Prof. Dr. Anıl Çeçen, “DEMOKRATİK ATATÜRKÇÜLÜK” başlıklı kapsamlı bir makalesini paylaştı. Kendisine emeği ve de paylaşımı için teşekkür ederiz.

Makale öyle başlıyor :

portresi

  • Atatürk’ün yapıtı olan Türkiye Cumhuriyeti 100. yılına yaklaşırken, eskiden olduğu gibi gene Atatürkçülük tartışmaları ile uğraşmakta ve her geçen gün ortaya çıkan yeni durumlarda Atatürk yaşasaydı şöyle davranırdı ya da Atatürk böyle yapardı gibi ahkâm kesmeler sürüp gitmekte, Türk toplumunun bütün üyeleri bir türlü ortak bir Atatürkçülük üzerinde anlaşmaya varamamaktadır. Büyük Atatürk’ün söylev ve demeçleri tek tek incelendiği zaman, hemen hemen her konuda bir devlet adamı olarak duygu ve düşüncelerini ifade ettiği görülmekte, bir ulus devlet kurucusu önder olarak, Türk ulusuna her alanda gerçekleri söyleyerek yön göstermeğe çalışmıştır.

  • Durum ve koşullara göre değişen ortamlarda farklı görüşlerini dile getirmekten çekinmeyen Mustafa Kemal, bir siyaset ve devlet adamı olarak görüşlerini
    her fırsattan yararlanarak, Türkiye’de bir ulusal bilincin üst düzeyde oluşmasına çaba göstermiştir. Bu nedenle, düşüncelerini ifade etmekten çekinmeyerek, dünyaya Türkiye’den ya da başkent Ankara’dan bakışın yansımalarını kendi ulusu ile paylaşmağa çalışmıştır. Çok okuyan bir siyasetçi olarak, çeşitli kaynaklardan öğrendiklerini ve bilgilerini, Türk kamuoyu ile paylaşmağa öncelik vermiştir.

Anıl hoca makalesini şöyle bağlıyor :

  • … İşte o zaman, küresel emperyalizm adına Türk devletini tasfiye eden uygulamalara son verilebilecek ve Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün çizgisine yeniden dönerek güçlü bir biçimde yoluna devam edebilecektir.
  • Türk halkı böylece bütün dünyaya Atatürkçülüğün darbecilik ya da tepeden inmecilik olmadığını gösterecek ve demokratik yoldan iktidara gelecek bir Atatürkçü parti aracılığı ile de çağdaş uygarlık dünyasında hak ettiği
    onurlu yerini alabilecektir.
  • Demokrasinin küresel emperyalizmin çıkarları doğrulusunda daha çok yozlaştırılmaması için, gerçek Atatürkçü bir partinin Türkiye’de bir an önce siyasal iktidara gelmesi öncelikli bir sorun olarak Türk Ulusunun önünde durmaktadır. (23.3.13)

******************

Dolu dolu 8 A4 sayfası..
Aynen koymak sitemizin formatı bakımından çok uygun düşmüyor.
Bu yüzden pdf olarak ekliyoruz.
İndirip okumak için aşağıdaki erişkeyi (linki) tıklamak gerekecek.

Demokratik_Ataturkculuk

Sevgi ve saygı ile.
Ankara, 24.3.13

Dr. Ahmet Saltık
www.ahmetsaltik.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir