1 milyon Atatürk Anıtkabir’e!… 10 Kasım 2012’de..

1 milyon Atatürk!

Ulu önder, ölümünün 74. yılında anılıyor,
sivil toplum örgütleri tüm Türkiye’yi Anıtkabir’e çağırıyor…

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının
74. yıldönümünde tüm yurtta törenlerle anılacak.

Atatürk’ün 74. ölüm yıldönümünde Ankara’da ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki heyet Anıtkabir’e giderek mozoleye çelenk bırakacak.

Anıtkabir bu resmi törende emniyet tedbirlerinin kontrolü ve tören hazırlıklarının yapılabilmesi için 9 Kasım saat 14.00’ten 10 Kasım saat 10.00’a kadar ziyarete kapalı.

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Anıtkabir’in Tandoğan girişinde yüz binlerce kırmızı karanfil dağıtacak.

TGB ve yurttaşlar kapıların açılması ile birlikte Anıtkabir’e yürüyecek.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ise 09.05’te Zafer Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakacak, ardından Anıtkabir’e gidecek.

• İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Ata’ya Saygı Yürüyüşü,
Alsancak Limanı’ndan başlayarak Vasıf Çınar Meydanı’nda sona erecek.
Karşıyaka Belediyesi’nin geleneksel Ata’dan Ana’ya Saygı Koşusu” ise 11 Kasım Pazar günü yapılacak. Atatürk anıtından Zübeyde Hanım’ın mezarının bulunduğu parka dek sürecek koşu saat 10.00’da başlayacak.

• İSTANBUL İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, ilçe belediyeleri çeşitli etkinliklerle Atatürk’ü anacak. “Atatürk maskeni al, Dolmabahçe’ye gel” afişleri ve ilanlarıyla 1 milyon Atatürk’ü Dolmabahçe’ye getirecek olan Genç Türk grubu,
Atatürk’ün ölmediğini ve ölmeyeceğini herkese gösterecek.

Genç Türk’ten yapılan açıklamada,

  • “10 Kasım günü Atatürk’ün ölmediği ve ölmeyeceğini göstermek için Atatürk maskelerimizle saat 09.05’te Dolmabahçe’deyiz.” 

denildi.

Şişli Belediye Başkanlığı 09.05’te Maçka Demokrasi Parkı’ndaki Atatürk anıtı önünde anma programı ve 12.00’de Şişli’deki Atatürk Evi önünden Cevahir AVM önüne yürüyüş düzenleyecek. Cevahir AVM önünde ise Atatürk’ün sevdiği şarkılar sanatçılarca seslendirilecek.

Küçükçekmece Atakent’teki ArenaPark Alışveriş Merkezi’nde ise Atatürk özel bir programla anılacak. 10 Kasım Cumartesi günü saat 16.00’da başlayacak programda Abidin Yurdakul büyük bir Atatürk portresi çizecek. Atatürk fotoğrafları sergisi de gezilebilecek. (8 Kasım 2012, Cumhuriyet)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir