Başbakanlık: Suriye vuruldu!

Başbakanlık: Suriye vuruldu!

Suriye’de muhaliflerle askerler arasında çatışmalar sürüyor. Türkiye sınırına yakın Şanlıurfa’nın Akçakale ilçe merkezine top mermisi düştü.

Top mermisinin infilak etmesiyle 5 kişi öldü, 2’si ağır 10 kişi yaralandı.

Akçakale’ye top mermisi düşmesiyle ilgili olarak Başbakanlık’tan yapılan açıklamada,

“Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki Silahlı Kuvvelerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş, radarla tespit edilen Suriye’deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur.”
ifadelerine yer verildi.

Bu arada, açıklamada “NATO Konseyi’nin acil olarak toplanması kararlaştırılmıştır.” denildi.

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine Suriye tarafından atılan top mermisinin düşmesi ve 5 kişinin ölümüne yol açması sonrasında Başbakanlık’tan yapılan basın açıklamasında;

“Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır.” vurgusu yapıldı.

NATO: GELİŞMELERİ TAKİPTEYİZ

CLINTON: DURUM ÇOK ÇOK TEHLİKELİ

AKÇAKALE’YE TOP MERMİSİ: 5 ÖLÜ

Bugün saat 16.30 sularında Suriye rejim güçlerince açılan top ateşi sonucunda, Şanlıurfa’ya bağlı Akçakale ilçemizde 5 yurttaşın hayatını kaybettiği, 9 yurttaşın da yaralandığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş; radarla tespit edilen Suriye’deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur.”

Provokasyon karşılıksız kalmayacak” vurgusu

Olayla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Dışişleri Bakanlığı tarafından gerekli diplomatik girişimlerin derhal başlatıldığına ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Birleşmiş Milletler Konseyi üyesi bazı ülkelerin dışişleri bakanları ile telefon görüşmeleri yapıldığına vurgu yapılan Başbakanlık açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

Bu çerçevede NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile de bir telefon görüşmesi yapılmış; NATO Konseyi’nin acil olarak toplanması kararlaştırılmıştır.

Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır.

Olayda yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve metanet; yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Başbakanlık Resmi Konutu’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantı devam ediyor.

Ankara’da zirve

Akçakale’ye düşen bombanın ardından Ankara’daki acil toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin katıldı.

Pentagon: Sıcak çatışma beklemiyoruz

Pentagon’dan Türkiye’nin Suriye’ye ‘misilleme’ yapmasıyla ilgili açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Sıcak çatışma beklemiyoruz” denildi.

    Oyun gerçek mi oluyor??

Şanlıurfa’nın Suriye sınırındaki ilçesi Akçakale’ye son dönemde üst üste havan mermilerinin düşmesi, akıllara bir kez daha ABD’de Haziran ayında kurgulanan savaş senaryolarını getirdi. Hürriyet, Türkiye’nin Suriye’yi kısmen işgal etmesiyle sonuçlanan “savaş oyunu”nu Türk kamuoyuna, Washington Temsilcisi Tolga Tanış’ın 24 Ağustos’taki haberiyle duyurmuştu.

ABD’nin en önemli üç düşünce kuruluşu, liberallerin kalesi olarak bilinen Brookings Enstitüsü’nde bir araya gelerek Suriye kriziyle ilgili bir savaş oyunu oynamıştı.

ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan’ı temsilen üç takım halinde yürütülen simülasyonda, Türkiye’deki bombalama olaylarının artmasının ardından Türkiye, Suriye’yi kısmen işgal etmişti.

Oyundaki senaryo şöyleydi:

“Suriye’deki olaylarda ölenlerin sayısı giderek arttı. Türkiye yine müdahaleden uzak durdu. Bu kez Suriye’den kaçan mültecilerin sayısı arttı. Bu da Türkiye’nin müdahalesine yetmedi. Senaryonun ilerleyen kısımlarında ne zaman ki Türkiye’de bombalama olayları başladı. Tüm dengeler değişti. Ve sonunda Türkiye, Suriye’ye tek başına girmek zorunda kaldı. Böylece ABD ve Suudi Arabistan ekiplerinin istediği oldu, Türkiye Suriye’ye bir askeri müdahaleye başladı.

Senaryoda bombalamaların nerelerde olduğu tek tek belirtilmedi. Ama Türkiye ekibinin konuyu kendi içindeki değerlendirmesinde Gaziantep ve Kahramanmaraş gündeme geldi. Bombalamaları kimin yaptığı da söylenmedi.”

=========================================================

Meclis Suriye tezkeresi gündemiyle acil toplanıyor

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine Suriye tarafından atılan bomba nedeniyle 5 yurttaşın yaşamını yitirmesi üzerine bu ülkeye yönelik “misillemenin” ardından hükümet Suryie’ye yönelik sınırötesi operasyon için tezkere hazırlığı başlattı. Tezkerenin hemen Meclis’e sevkedileceği bilgisi üzerine ‘tezkere alarmı‘na geçen TBMM’nin yarın (4 Ekim 2012, saat 10.00’da ivedi toplanması kararlaştırıldı.

(3 Ekim 2012, Cumhuriyet, Hürriyet portalı vd.)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir