CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, PKK’lılarca kaçırıldı

CHP, 24. Dönem Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün

PKK milletvekili kaçırdı!

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, PKK’lılarca kaçırıldı. CHP’den ‘ilk kez bir milletvekili kaçırıldı’ açıklamasıyla birlikte, Aygün’ün PKK’lılara direndiği bilgisi verildi.

Aygün’ün, 8 Ağustos’tan bu yana CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun vekillere talimatı üzerine seçim bölgesinde bulunduğu ve bugün de kent merkezine 60 km uzaklıkta Ovacık köyüne gittiği kaydedildi.

CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, vekili olduğu Tunceli’de kaçırıldı.
Aygün’ün PKK’lılarca kaçırıldığı açıklaması, Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen’den geldi.
Aygün’ün 8 Ağustos’tan bu yana bulunduğu Tunceli’de, bugün Ovacık köyüne gittiği ve kent merkezine dönüş yolunda aracının önü kesilerek kaçırıldığı kaydedildi.

Alınan bilgiye göre, Aygün ile birlikte, danışmanı ve Akşam gazetesi Tunceli Muhabiri Kadir Merkit’i taşıyan otomobilin yolu, saat 19.00 sularında Ovacık karayolunun 35 kilometresinde kesildi. 2 kişi oldukları belirtilen PKK militanları, muhabir ve danışmanı serbest bırakırken Hüseyin Aygün’ü alarak ormanlık alana girdi. Kaçırılma olayı da, serbest bırakılan muhabir ile danışmanın Tunceli kent merkezine dönmeleriyle öğrenildi. İki kişinin ifadesi alınırken, bölgede operasyon başlatıldı.

CHP’DEN AÇIKLAMA: İLK KEZ OLUYOR

Aygün’ün kaçırılma haberinin ardından CHP Genel Merkezi hareketlendi.
Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte genel başkan yardımcıları Adnan Keskin, Nihat Matkap ve Gürsel Tekin genel merkeze gittiler. Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarıyla yaptığı toplantı sonrası parti sözcüsü Haluk Koç konuştu:

Milletvekilimizin yolu PKK’lılarca yolu kesiliyor ve direnmesine rağmen alıkonuluyor. Biz Aygün’ün danışmanıyla görüştük ve kendisinin direndiğini ve bunun üzerine tehditle götürüldüğünü öğrendik. Vali ile bizim aramamız sonucu konuştuk ve ‘takip devam ediyor’ dediler. İlginç olan, hükümet tarafından genel başkana ya da kurumsal yapıya bigilendirmek amacıyla herhangi bir dönüş olmamasıdır. ilk kez bir milletvekil terör örgütü tarafından alıkonuluyor ve bu terörün ulaştığı boyutu gösteriyor.
Herkes iyi bilsin ki, CHP Türkiye’nin birliği, bütünlüğü, dirliği ve kardeşliği için üzerine düşen görevi sonuna kadar yapacaktır.

EŞİ NTV’YE KONUŞTU

NTV’nin telefonla ulaştığı Aygün’ün eşi Emine Aygün, üzgün olduğunu söyledi.
Tunceli’de olduğunu söyleyen Emine Aygün, olayla ilgili gelişmeleri validen öğrendiklerini kaydetti.

VALİ: ÖRGÜT KARARIYLA

Bu arada NTV’nin görüştüğü Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen, aracı özellikle durdurulan Aygün’ün örgüt kararıyla alıkonulduğunu ve bunun dışında herhangi bir bilgi edinilemediğini söyledi.

DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALARI VARDI

Bu dönem Meclis’e giren Hüseyin Aygün, insan haklarına yönelik çalışmalarıyla tanınıyor. Ankara Hukuk Fakültesi mezunu olan ve vekillik öncesi 14 yıl Tunceli’de
ceza avukatılığıyla birlikte baro başkanlığı yapan Aygün’ün 3 de kitabı bulunuyor.
Aygün, son dönemde dikkat çeken açıklamalarıyla sık sık gündeme gelmişti: ‘Dersim katliamı bir soykırımdır’, ‘Uludere bir katliamdır ve bu AKP’nin 33 kurşunudur’,

‘Alevilik bir dindir’… (ntvmsnbc, 12 Ağustos 2012)

====================================================

Ağustos ayının başından beri ilçe gezileri yapan Aygün’ün bugün Tunceli Ovacık’ta yaptığı gezi sırasında PKK’li teröristler tarafından kaçırıldığı bildirildi.

6 Kişilik öncü PKK’li grup, kısa süreli bir propaganda konuşmasının ardından
CHP Milletvekili Aygün’ü “Bizimle geleceksiniz. Biz vekili birkaç gün alıkoyacağız. Danışmanın ise gidebilir.” dedi. Edinilen bilgilere göre Aygün “Bu yaptığınız
doğru değil.” diyerek itiraz etse de direnemedi.

Olay sırasında Aygün’ün yanında bulunan basın danışmanı ve bir gazetecinin ise
serbest bırakıldığı açıklandı.

Hükümetten ilk açıklama

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün PKK’li teröristler tarafından kaçırılmasına hükümetten ilk açıklama AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’ten geldi.

Ankara- Çelik, twitter hesabından yaptığı açıklamada “CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün PKK tarafından kaçırılması kabul edilemez. Bu bir terör eylemidir. PKK budur.” dedi.

Bağış da açıklama yaptı

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da Hüseyin Aygün’ün kaçırılma olayı ile ilgili Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Bağış; ”Ülkemizin birlik, beraberlik ve huzurunu hedef alanlar asla başarılı olamayacaklar. Terörle iktidar ve muhalefet birlikte mücadele edeceğiz” dedi.
(Cumhuriyet, 12.8.12)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir