SENİNKİ İYİ BENİMKİ KÖTÜ..

E. Tuğamiral, Deniz Harp Okulu eski komutanı..

TÜRKER ERTÜRK
E. Tuğamiral

SENİNKİ İYİ BENİMKİ KÖTÜ

25 Temmuz 2012, İlk kurşun

Geçen hafta Çarşamba günü komşumuz Suriye çok büyük bir terör saldırısına sahne oldu.
Şam’da Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına yapılan bombalı saldırı sonucunda Suriye’nin ulusal güvenliğinden sorumlu en üst düzey beş insan yaşamını yitirdi. Bunlar; Savunma Bakanı Davut Raşa, Savunma Bakan Yardımcısı ve Esad’ın eniştesi
Asıf Şevket, Devlet Başkanı Yardımcısı ve eski Savunma Bakanı Hasan Türkmani,
İçişleri Bakanı İbrahim El Şaar ile Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Hişam Bahtiyar’dır.

Öldürülen bu insanların kimliklerini incelediğimizde dikkat çeken farklı özellikleri; Arap, Türk, Hıristiyan, Sünni Müslüman ve Alevi Müslüman olmalarıdır. Örneğin yaşamını yitiren Savunma Bakanı Hıristiyan Arap’tı. Bir önceki Savunma Bakanı ise Sünni Türk’tü.Ülkemizde %20’yi aşan oranda Alevi yurttaşımız vardır. AKP 10 yıldır iktidardadır. Bu süre içinde Alevi bir bakana tanık oldunuz mu? Suriye’deki rejimin Batı tipi bir demokrasi olmadığı muhakkaktır. Fakat bu rejim, bir azınlık mezhebinin toplumun tamamını kucaklayamayan yönetim biçimi midir? Yorumu sizlere bırakıyorum.

Bu bir terör saldırısıdır

Bu bir terör saldırısı olup amacı idarenin ve halkın moralini çökertmek, ülkeyi yönetim boşluğuna, kaosa, iç çatışmaya ve dolayısıyla iç savaşa sürüklemek ve dış müdahale için elverişli ortamı hazırlamaktır.

Bunun böyle olduğu çok açık belli olmasına karşın Batı, Şam’daki bombalı saldırı olayını terör olarak görmemiş hatta isyancıların yönetime karşı bir zaferi olarak değerlendirmiştir. Bu en hafif deyimi ile ikiyüzlülüktür ve çifte standart uygulamaktır.

Geçtiğimiz hafta Şam’da Ulusal Güvenlik Konseyi Karargahı’na yapılan saldırı ile
11 Eylül 2001’de Pentagon’a yapılan saldırı arasında hiç fark yoktur. İkisi de terör saldırısıdır, ikisi de lanetlenmelidir. Eğer bu insanlık dışı suçu işleyenleri
farklı gözlükten bakarak senin teröristin iyi benimki kötü yaklaşımı ile görürsek
terör sorununu çözmemiz olanaklı olamaz.

Evet, Batı Şam’daki bu terör saldırısını isyancıların yönetime karşı askeri bir başarısı olarak görmüştür. Ama Batı’nın böyle davranmasının bir gerekçesi vardır.
Orta Doğu’daki, Suriye’deki ve ardından Türkiye’deki çıkarları, Batı’nın ikiyüzlü davranmasını gerektirmektedir. Bir terör örgütü olduğundan şüphe bile edilemeyecek olan PKK’ya da bu nedenle örtülü destek verilmektedir.

Batı’yı anlayabiliyorum ama bizi!

Batı’yı anlayabiliyorum ama AKP yönetimi altında Türkiye’nin ne yaptığını
siz anlayabiliyor musunuz? Suriye’ye müdahale Türkiye’ye müdahale iken,
Suriye’nin bölünmesi Türkiye’nin bölünmesi iken siz nasıl Batı’ya destek verirsiniz.

Biz yıllarca terörden çeken bir ülke olarak komşumuza karşı yapılan bu terör saldırısına karşı nasıl duyarsız kalır hatta Batı tarafından ipotek altına alınan zihinler aracılığı ile içten içe nasıl sevinç duyarız. Lütfen birisi bana,
Sayın Abdullah Gül’ün ve Sayın Tayyip Erdoğan’ın Şam’da meydana gelen müessif olayı kınadıklarını ve taziye mesajı gönderdiklerini ama benim atladığımı söylesin.
Aynı olay bizim ülkemizde olsa ne yaparsınız? Komşularımızdan biri veya birkaçı bize olan bu saldırıyı kınamaz ve taziye mesajı göndermez ise onlar hakkında ne düşünürsünüz? İşte AKP iktidarında Türkiye’nin geldiği yer burasıdır.

Bu köşeyi takip eden sevgili okurlarım bilirler, geçtiğimiz Nisan ayı içinde Suriye’ye gitmiştim. Amacım hem davet edildiğim televizyon programlarına katılmak hem de çeşitli toplum kesimleri ile görüşerek daha berrak bir Suriye resmini sizlere intikal ettirebilmekti. Bu kapsamda görüştüğüm isimlerden biri de bombalı terör saldırısında öldürülen Savunma Bakan Yardımcısı ve Esad’ın eniştesi Asıf Şevket’ti.

Bakan bana Türkiye’nin Suriye’deki teröre nasıl destek verdiğini örneklerle anlatmıştı. Konuşmamız sırasında en çok dikkatimi çeken husus ise, Sayın Erdoğan’ın ihanet olarak değerlendirdikleri tavır değişikliği ve onlarda yarattığı travma idi. Asıf Şevket bende sakin, işini bilen, yurtsever bir insan izlenimi bıraktı. Ayrılırken masasının yanında bulunan büyükçe bir resme gözüm takıldı, fark etti ve ben sormadan “eşim ve çocuklarım“ dedi. Bende selamlarımı ailesine iletmesini söyledim. Gülümseyerek başını salladı “mutlaka ileteceğim“ dedi. Hala gözlerimin önünde çok canlı!

Şam’da yapılan bombalı terör saldırısında yaşamını kaybedenlere Allahtan rahmet kederli ailelerine başsağlığı, sabır ve uzun ömür diliyorum. Bu vesile ile her türlü terörü kınıyorum ve lanetliyorum.

Osmanlı’yı bölenler ile Türkiye’yi bölecekler aynı!

Şu anda Suriye’nin iç barışı ve toprak bütünlüğü ağır saldırı altındadır.
Dolayısıyla ülkemizin de iç barışı ve toprak bütünlüğü tehdit altındadır.
Geçmişte Batılılar Osmanlı Devleti’ni bölmek için Yunanlıları, Makedonları,
Bulgarları, Ermenileri, Arapları silahlandırdılar ve isyan ettirdiler.

Bunu uygarlık adına yaptılar çünkü “ Osmanlı barbardı. “

Şimdi özgürlük, insan hakları ve demokrasi getirmek adına yapıyorlar. Niyet aynı,
böl ve yönet. Geçmişte uydurma gerekçelerle bizi böldüler, parçaladılar ve birbirimize düşman ettiler, şimdi ise başka uydurma gerekçelerle ve aynı maksatla yine aynı bölgeyi daha yönetilebilir daha da küçük parçalara ayırmak istiyorlar.

Geçmişin bu acı tecrübesini yaşayan biz, ama bize bu tecrübeyi yaşatanlar ile ele ele ve diz dize aynı acıyı yaşamaya çalışan yine biz. Bu ancak gaflet, dalalet ve hıyanet ile açıklanabilir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu olan ve bugün 89’uncU yılını kutladığımız
Lozan Barış Antlaşması’nda katkısı olanları saygı ve minnetle anıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir